Výstavbou bojujú proti odlivu mladých. Dve mestá na strednom Slovensku sú toho jasným príkladom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Každé menšie mesto ďalej od Bratislavy bojuje proti odlivu mladých ľudí. Lacnejšie bývanie ako doma však väčšinou nenájdu. Niektoré malé samosprávy túto šancu začínajú využívať.

Brezno je brána do Horehronia, ktoré medzi bohaté kraje rozhodne nepatrí. Ani v Bratislave by sa však nestratil bytový dom za osem miliónov eur.  

Najväčšia stavebná akcia mesta za posledné štvrťstoročie má jasný cieľ. Chcú podporiť najmä rodiny s deťmi, aby zostali v meste. 

Mesto stavia na svojom pozemku. Cena bytu za štvorcový meter je necelých 1400 eur. Nachádzať sa tam bude celkovo 96 bytov, najviac bude dvoj- a trojizbových. Priemerná plocha bytu vychádza okolo 60 metrov štvorcových.

Bytový dom bude mať osem poschodí. Na hrubej stavbe pribudne každý mesiac jedno nové podlažie. Strach, že zostane prázdny, nemajú. Žiadosti o nové byty pribúdajú na radnici každý deň. 

Prečítajte si tiež:

Aj v malom meste majú ponúk dosť

Osemtisícový Liptovský Hrádok má vyše 260 mestských nájomných bytov. Poslednú nájomnú bytovku dostavali v roku 2014. Vtedy to okamžite pocítili na náraste počtu obyvateľov mestečka. 

Majú viac ako 300 žiadostí, z toho 200 vyzerá reálnych. Záujem je najmä z bližšieho okolia. No len byty samotné nepritiahnu, je to aj o pracovných príležitostiach.

V malom Hrádku pôsobí päť veľkých spoločností. Mesto teraz stavia ďalších 27 nájomných bytov a výstavbu ďalších vyše 200 chce zveriť súkromníkom.

Zaujímavým lákadlom je aj dlhodobejšie zotrvanie v nájomnom byte a časom možno pribudne aj možnosť jeho kúpy za zostatkovú cenu. Toto však zatiaľ nie je legislatívne vyriešené.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.