Cena masla stúpne nad tri eurá: Už teraz zaň platíme viac ako Rakúšania a Nemci

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Momentálne sa cena 250 g masla pohybuje na úrovni 2,20 až 2,90 eura.

Európa čelí nedostatku mlieka, masla a smotany a v plnej miere sa to ukáže v období vianočných sviatkov. Ceny mliečnych produktov tak budú pokračovať v raste, najmä pred Vianocami. Uviedla to v týchto dňoch jedna z najväčších mliekarenských spoločností na svete, dánska firma Arla Foods.

Momentálne sa cena 250 g masla pohybuje na úrovni 2,20 až 2,90 eura. Do konca roka by mala prekročiť hranicu troch eur, keďže bude kvôli Vianociam väčší dopyt.

„Cena každoročne stúpa cez leto, lebo je menej mlieka. Na jeseň by sa to malo obrátiť, teda nehrozí nedostatok maslo," povedala ekonomická redaktorka Lenka Buchláková. Zároveň dodala, že možno nejakú značku masla zákazníci nekúpia, ale vo všeobecnosti na pultoch chýbať nebude.

Viac v priloženom príspevku


Za maslo platíme viac ako Rakúšania a Nemci

V predajniach obchodného koncernu Rewe, do ktorého v Rakúsku patria siete predajní Billa, Merkur, Penny a Adeg, zdraželo 250 g masla od polovice minulého roku do konca augusta takmer o 80 %. Vlani v máji sa predávalo po 1,29 eura, teraz stojí 2,39 eura. Bežné maslo v Rakúsku je o 20 % drahšie než v Nemecku. Cena 250 g biomasla v Rakúsku sa zdvihla z 2,39 na 2,59 eura.

Predstaviteľ Rewe uviedol, že cena masla v Európe začala rásť pred rokom, keď sa situácia na trhu medzi ponukou a dopytom zásadne zmenila. Rewe nevidí nijaké signály, že sa terajší trend zmení.

V sieti predajní Spar sa štvrtina masla predávala začiatkom marca po 1,59 eura, teraz stojí 2,19 eura. Podľa vedenia siete ďalšie zdraženie masla bude nasledovať. Koncom tohto týždňa by mohlo zdražieť o 20 centov.

Združenie rakúskych spracovateľov mlieka (VÖM) upozornilo na to, že lacné mlieko a maslo bolo pred časom dôsledkom nadbytku produkcie základnej suroviny. Došlo k nemu po zrušení produkčných kvót pre jednotlivé krajiny Európskej únie vlani. Vtedy klesli aj ceny mnohých iných mliečnych výrobkov, vrátane syrov.

BRATISLAVA/TASR, mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maslo

Dôležité udalosti