Sono prsníka minulosťou? Sme rodina navrhuje vypustiť ho z preventívnych vyšetrení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Teraz čakajú aj dva roky, onedlho sa nemusia dočkať vôbec. Sonografické vyšetrenie prsníkov ako prevencia sa už o pár mesiacov môže stať minulosťou. Poslanci zo Sme rodina podali do parlamentu návrh na jeho vypustenie spomedzi preventívnych vyšetrení.

Kým lekári a ženy volajú po dostupnejšej zdravotnej starostlivosti a kratších čakacích lehotách, skupina poslancov z hnutia Sme rodina chce preventívnu sonografiu prsníkov zo zákona úplne vypustiť.

Snažili sme sa spojiť aj s poslancom Milošom Svrčekom aj s hlavnou predkladateľkou návrhu Zuzanou Šebovou, obaja sú však v zahraničí a k návrhu sa nevyjadrili. Píšu v ňom, že ide o nadbytočné vyšetrenie.

Prečítajte si tiež:

​Obrátili sme sa teda na zdravotné poisťovne a opýtali sme sa, koľko ich takéto vyšetrenie stojí.

Kým mamografické vyšetrenie a sono prsníkov vyjde jedenásť až 14 eur, liečba onkologickej pacientky so zhubným nádorom prsníka sa pohybuje priemerne okolo 2400 eur.

Ak ide o pokročilejšie štádium, vyšplhať sa môže aj na viac ako 10-tisíc ročne.

Prečítajte si tiež:

​Zdravotné poisťovne sa preto zhodli, že o takýchto veciach by mali rozhodovať odborníci.

Vladimír Bella je klinický onkológ. Len tento rok v jeho ambulancii pribudlo 165 žien so zhubným nádorom prsníka. Vysvetlil, čo by mohlo spôsobiť vyradenie tohto vyšetrenia.

„Hrozilo by, že nenájdeme milimetrové nádory, ktoré sa určite nedajú nahmatať samovyšetrením ani vyšetrením u gynekológa,“ hovorí.

Preventívne sono prsníka totiž nevyhľadáva len rakovinu, ale aj iné ochorenia tkaniva prsnej žľazy spojené s rôznymi obdobiami života ženy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.