Ochranári prichádzajú s výzvou. Ťažba dreva v slovenských lesoch musí prestať

Slovenské lesy
Zdroj: TV Markíza

Na problém poukazujú viac ako 20 rokov a vraj bez výsledku.

Zastavte ničenie horských lesov. Takúto spoločnú výzvu poslali vláde a príslušným rezortom ochranári a množstvo ďalších organizácií. Slovensko má deväť národných parkov a 14 chránených krajinných oblastí. Nielen vedci si myslia, že naše lesy nie sú dostatočne chránené.

„Sú chránené len formálne, na ich území sa normálne ťaží, poľuje sa tam, stavajú sa cesty, lyžiarske strediská a robia ďalšie veci. Dôsledky sú povodne, úbytok chránených druhov, ako je tetrov hlucháň, miznú nám posledné pralesy,“ tvrdí signatár výzvy Erik Baláž.

Podľa ochranárov súčasné zákony neplnia účel. „Na všetko existujú nejaké výnimky, zákon priamo umožňuje napríklad ťažbu v národnom parku. My chceme, aby sa toto zmenilo,“ pokračuje Baláž.

Na problém poukazujú viac ako 20 rokov a vraj bez výsledku. Preto pokračujú a prichádzajú s výzvou.

„Vláda by mala okamžite zastaviť ťažbu v tých najcennejších lokalitách, ktoré tvoria predovšetkým posledné zvyšky pralesov a tiež biotopy vzácneho tetrova hlucháňa,“ hovorí Baláž.

Žiadajú tiež prijatie zonácie národných parkov podľa medzinárodne uznávaných kritérií, aby sa presne vedelo, čo je kde dovolené a čo nie. Chcú aj zvýšenie podielu bezzásahových území na päť percent. V súčasnosti sú to necelé dve percentá územia Slovenska.

Na Ministerstve životného prostredia sme sa nedozvedeli, aké konkrétne kroky podniknú v reakcii na výzvu. Povedali nám len o svojich súčasných možnostiach.

„Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Štátnej ochrany prírody má nástroje zabrániť ťažbe takmer výlučne v bezzásahovej zóne, teda v lesoch v najvyššom stupni ochrany. V nižších stupňoch ochrany len vtedy, ak je územie viazané na ochranu vzácneho biotopu,“ tvrdí hovorca Ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Podľa ochranárov však tieto nástroje nevyužívajú dostatočne. Na úrade vlády nám nepovedali, čo budú robiť s výzvou. Odkázali nás na ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré má na reguláciu ťažby najväčší dosah.

Národné lesnícke centrum tvrdí aj to, že zväčšenie zón bez zásahu by situáciu ešte viac zhoršilo.

Podľa hovorkyne Národného lesníckeho centra Veroniky Lehotskej sú požiadavky na bezzásahový režim na celej výmere národných parkov a chránených území hlavnou príčinou poškodzovania lesných ekosystémov často s nezvratnými dôsledkami.

Vláda a jej rezorty aj vo štvrtkových vyjadreniach zopakovali, že zlepšovaniu ochrany lesov sa neustále intenzívne venujú.

„Vnímame to tak, že to nie je ich priorita a robia na tom málo,“ dodáva Baláž.

Pozrite si reportáž Maria Kermieta.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výzva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.