V centre obce chcel chovať stovky ošípaných, obyvatelia nesúhlasili. Súd už rozhodol

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Trenčiansky krajský súd zamietol žalobu majiteľa družstva v Podlužanoch, ktorý chce v obci chovať ošípané. Ten nesúhlasil s rozhodnutím Okresného úradu v Trenčíne, ktorý mu nariadil vypracovať posudok vplyvu projektu na životné prostredie.

Majiteľ družstva chce chovať v centre obce takmer 700 ošípaných. Obyvatelia aj obec sú proti. Prasatá pri domoch nechcú.

Okresný úrad v Trenčíne im vyhovel a nariadil prísne posúdenie chovu na životné prostredie, takzvané EIA. Skončilo sa však na súde.

Majiteľ družstva sa ohradil, že úrad zneužil svoju moc. V žalobe argumentoval tým, že podriadený orgán mu dal štvrtýkrát za pravdu.

„Zakaždým z iného dôvodu už štvrtýkrát zrušil rozhodnutie Okresného úradu Bánovce nad Bebravou a šikanóznym spôsobom požadoval od našej spoločnosti vždy nové podklady a dokumenty a to nad rámec zákona,“ znie písomné vyjadrenie PD Podlužany.

Navrhované technické riešenia chovu podľa neho spĺňajú najprísnejšie ekologické kritériá. Obyvatelia stavali pri družstve a s chovom teda mali podľa neho počítať.

Prečítajte si tiež:

O zákonnosti rozhodnutia rozhodoval krajský súd. Žalobu chovateľa však zamietol. Pochybenie úradu nenašiel.

Obyvatelia aj obec sú spokojní. „Vyhrali sme síce nejakú bitku, ale nie vojnu, určite sa nebudeme vzdávať a budeme pokračovať ďalej a budeme hájiť naše právo na čisté životné prostredie,“ uvádza Miroslava Eibenová.

Majiteľ družstva môže ešte do mesiaca podať voči verdiktu kasačnú sťažnosť na Najvyšší správny súd.

V písomnom stanovisku sa vyjadril, že rozhodnutie rešpektuje, no zvažuje aj podanie odvolania.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.