Ovocinári hlásia slabú úrodu. Ako sa to pretaví do cien pálenky?

Slivky.
Slivky. Zdroj: TV Markíza

Najhoršie sú na tom slivky, marhule, broskyne a jahody.

Úroda ovocia je aj tento rok pod priemerom. Zasiahlo to nielen ovocinárov, ale aj pálenice. Niektorí majú nútenú dovolenku, iní ich vraj ponúkajú na predaj. Budeme aj za fľašku tekutého ovocia platiť viac?

Pre väčšinu ovocinárov na Slovensku tento rok ideálny nebol. Úroda je vraj v porovnaní s minulým rokom polovičná. Tohtoročnú nízku úrodu ovocia pociťujú aj pálenice. Výnimkou nie je ani tá v Holanove.

„Žiaľbohu, tohtoročná úroda je veľmi slabá. Ja to odhadujem podľa toho, čo vykupujem od miestnych farmárov. Minimálne o 20 až 25 percent bola slabšia,“ tvrdí majiteľ pálenice v Holenove Imrich Varga.

Pán Varga má aj vlastný slivkový sad. Kým minulý rok nazbieral okolo sedem ton, tento rok má zatiaľ iba 450 kíl.

Podľa predsedu Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu bolo menej jahôd, marhúľ, broskýň aj sliviek.

Vo Dvoroch nad Žitavou investovali do ochrany úrody mnohonásobne viac peňazí a oplatilo sa. S úrodou sú spokojní, nebyť poškodených broskýň, bolo by to ešte lepšie.

„Ten výpad na úrode bol minimálny,“ hovorí vedúci výroby Peter Drobňák.

V sadoch v Branove neďaleko Nových Zámkov sú spokojní aj s úrodou sliviek. Stromy by ale takto určite nevyzerali, ak by ovocinári neinvestovali do protimrazovej ochrany.

„Môžem s určitosťou povedať, že by sme sa tu teraz asi takto nerozprávali a dopadlo by to veľmi zle,“ priznáva Drobňák.

Investície a slabá úroda sa, samozrejme, odzrkadlia aj na vyššej cene ovocia, tým pádom aj na domácej pálenke.

„Keď máte vyššie ceny o 20 percent, čo sa týka surovín, tak určite sa to potom premietne aj do výslednej ceny toho produktu,“ tvrdí majiteľ pálenice Imrich Varga.

Najviac bola poškodená horná Nitra, aj keď robili pomerne intenzívnu protimrazovú ochranu, tak mali takmer 90-percentné poškodenia. Nehovoriac o domácich záhradkách, kde sú pestovatelia radi, ak vôbec niečo dopestujú. Práve oni majú ovocia pomenej, a to cítia aj pálenice.


NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ovocie

Dôležité udalosti