V známej kozmetike, ktorú má doma takmer každá rodina, sa objavila nebezpečná toxická látka

Žena s našampónovanými vlasmi.
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Sú medzi nimi aj produkty známych značiek. Ak máte doma tekuté mydlá na ruky značiek Dove a Protex, kondicionér na vlasy Garnier a šampón Palmolive, radšej ich nepoužívajte.

Obsahujú totiž zakázanú látku Butylphenyl Methylpropional, ktorá je okrem iného toxická pre reprodukciu.

Do systému Safety Gate Rapex (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) nahlásili viaceré výrobky kontrolné orgány v Taliansku a v Rumunsku. Informoval Marek Eliáš z komunikačného odboru ÚVZ SR.

Nebezpečné toaletné vody

Pozor si dajte aj na toaletné vody pre ženy Eterna, The once de naturmais pour elle od značky Fragancias Mais, S.L., Submarine night mission značky Real time, toaletnú vodu Rosas Blancas, ako aj Labirinth of Party značky Perfume D'andel.

Aj voňavky pre mužov Victorius od značky Jfenzi, Di Gio Aromatic Aquatic značka Silvana obsahujú nebezpečnú látku Butylphenyl Methylpropional. 

Spomínaná zakázaná látka sa nachádza aj v šampóne s keratínom značky Hydra viva, v telovom spreje pre ženy Spormax, sprejovom dezodorante značiek Intesa, Hydra viva a Malizia, laku na vlasy značky Splend'Or a kréme na tvár Clinians. 

Prečítajte si tiež:

ÚVZ upozorňuje tiež na kozmetické súpravy pre ženy Lily of The Valley a Cool Star, ako aj sady pre mužov Metalic Green a Metalic Grey.

V systéme Rapex nahlásili aj hennu, farbu na obočie značky Revers Cosmetics. Podľa zoznamu zložiek obsahuje látku p-Phenylenediamine (PPD), čo je v rozpore s európskymi nariadeniami. Ide o silný kožný senzibilizátor, ktorý môže vyvolať alergickú kontaktnú dermatitídu.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravie

Dôležité udalosti