Únia ruší kvóty aj pri cukre: Zdražie tak ako maslo?

Ilustračná snímka.
Zdroj: Sunny Forest/shutterstock.com

Ministerstvo pôdohospodárstva očakáva, že sa zvýši export na viac ako dva milióny ton do krajín mimo únie.

Európska únia uvoľní ruky aj cukrovarníkom. Kvóty už pre nich od októbra platiť nebudú. Presne tak to bolo aj s mliekarmi, no malo to dopad na cenu masla aj mliečnych výrobkov.

„Je to jedna z obáv, respektíve jeden zo scenárov, ktoré môžu nastať, a dá sa povedať, že v posledných týždňoch a mesiacoch už vznikol obrovský tlak na ceny," reaguje predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku Michal Abelovič.

Export veľmocí sa zvýši

Ministerstvo pôdohospodárstva očakáva, že sa zvýši export na viac ako dva milióny ton do krajín mimo únie. Odhadujú tak, že sa zníži import vďaka zvýšenej európskej produkcii. „Zrušením kvót môžu veľkí hráči ohroziť vnútorný trh únie," uvádza štátny radca agrorezortu Jozef Gabík.

V júli dali spotrebitelia za kilo cukru približne 85 centov, v predchádzajúcich mesiacoch aj o tri centy viac. Najväčší benefit zo zrušenia kvót budú mať cukrové veľmoci - Francúzsko, Nemecko, či Poľsko. Píše portál hnonline.sk.

Úroda bude podpriemerná

Situácia na Slovensku je iná ako v ostatných krajinách. Pestovatelia predpokladajú tento rok podpriemernú úrodu. Napriek tomu cukrovary odhadujú, že sa im čísla zvýšia o niekoľko desiatok tisíc ton. Aby sa im to ale podarilo naplniť, zachrániť nás môže len cukor zo zahraničia.

Naše dva cukrovary Považský Cukor a Slovenské cukrovary vyrobia asi 200-tisíc ton. Čo pre Slovákov stačí. V únii bolo celkovo možné produkovať len o tonu a pol viac. Kvóty mali zabezpečiť, aby nedochádzalo k prebytkom a cenovým výkyvom.

BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cukor

Dôležité udalosti