Pozor na znamienka. Ak vás po horúcom lete svrbia či pália, neodkladajte návštevu lekára

Vyšetrenie u lekára.
Zdroj: TV Markíza

Vyšetrenie sa robí ručným alebo digitálnym dermatoskopom. Je bezbolestné a netrvá viac ako pol hodinu.

Mala by to byť samozrejmosť, väčšina z nás to však ignoruje. Po lete by sme mali navštíviť kožného lekára a dať si skontrolovať znamienka. Určite by na to nemali zabúdať najmä tí, ktorí radi trávia na slnku hodiny.

Znamienko mení farbu, tvar, svrbí alebo páli. Príznaky, ktoré by sme určite nemali prehliadať.

Regina Paulyniobá dermatovenerologička :"UV žiarenie bez kontroly preniká do pokožky a dokáže zmeniť na bunkovej úrovni určité zmeny napr. v znamienku v zmysle nádorového bujnenia. Hlavne sa to týka znamienok, čo sú už na koži prítomné, ale môže vyprovokovať aj vznik nových prejavov čo je nebezpečné...

Pani Katarína sa rozhodla navštíviť kožnú lekárku okamžite ako zistila, že sa jej objavili nové znamienka. „Som svetlejší typ pleti, tak vždy po lete si idem dať skontrolovať znamienka. Ja vždy v lete spozorujem, že keď sa opaľujem, tak sa mi vytvoria nové znamienka a je ich stále viac," povedala pani Katarína.

„Rizikovými osobami sú osoby s vrodenými znamienkami, ktoré majú už od detstva ako malé deti, ďalej sú osoby, ktoré majú veľa displastických - nepravidelných škvrnitých znamienok, ktoré môžu veľmi ľahko podľahnúť malígnemu zvrhnutiu. Ďalej sú rizikové osoby s početnými znamienkami a osoby, ktoré majú v rodinnej anamnéze už rakovinu kože," vysvetlila dermatovenerologička Jana Chudíková.

Vyšetrenie sa robí ručným alebo digitálnym dermatoskopom. Je bezbolestné a netrvá viac ako pol hodinu. Pacienti, ktorí majú dobrého kožného lekára vám potvrdia, že on sám vám povie, ako často si treba dať znamienka preventívne skontrolovať.

Viac v reportáži Lucie Hlaváčkovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti