Vypadávajú vám vlasy? Zvyčajne netreba panikáriť, no nepodceňujte varovné signály

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sezóna vypadávania vlasov sa začala. Zatiaľ čo stromy kvitnú, vlasy môžu reagovať opačne. Ak padanie prejde zhruba do troch mesiacov, netreba podľa odborníkov panikáriť. Príčin však môže byť niekoľko, a preto netreba podceňovať varovné signály. 

Opakuje sa to rok čo rok. Umyjete si vlasy a máte pocit, že polovica z nich zostala v odtoku. Deje sa to zvyčajne každú jar a každú jeseň. Nie vždy však musíme hneď panikáriť.   

„Po zime, keď naše telo prijímalo menej vitamínov a minerálov hlavne z prirodzenej stravy, môžu nášmu telu tieto vzácne látky chýbať, tým pádom sa to odrazí aj na zdraví našej kože, vlasov a nechtov, keďže to všetko spolu súvisí,“ vysvetľuje dermatovenerologička Michaela Blaško.

Prečítajte si tiež:

Môže ustúpiť samo od seba

Aj Romanu každý rok v tomto období trápi padanie vlasov. Keďže ich má redšie, spozornie. 

„Nachádzam ich v každej miestnosti. Tým, že sú čierne, aspoň vidím, že mi vypadávajú a môžem s tým niečo robiť,“ hovorí Romana.

Sezónne vypadávanie môže ustúpiť aj samo od seba. Vlas má totiž určitý rastový cyklus.

„V tomto rastovom cykle by malo byť 85 - 90 percent vlasov alebo vlasových folikulov v aktívnej fáze rastu. Potom asi dve percentá sú v prechodnej fáze, kedy vlas už nerastie, nevypadáva a zvyšok je vo fáze vypadávanie, v telogénnej fáze,“ dodáva odborníčka.

Aj v tomto prípade je základom správna životospráva. Svoje robí aj to, ako sa o vlasy staráme. 

„Ľudia si zabúdajú fénovať vlasy, používať kondicionér. A čo sa týka zviazaných vlasov v cope, ak ľudia dlhodobo nosia vlasy na pevno upnuté v cope, oslabujú vlas, pokožka zatuháva a môžu vypadávať viac,“ varuje majiteľka kaderníctva Mária Juríková.

Prečítajte si tiež:

Dlhodobé vypadávanie riešte s odborníkom

Denne nám môže vypadnúť do 100 vlasov. Ak je strata väčšia a trvá to dlhšie, môže to byť problém. A ten je dobré riešiť s odborníkom. 

„Je dobré, keď zistíme aj inú príčinu vypadávania vlasov, než len sezónne. My v súčasnosti vieme zachrániť iba tie vlasy, ktoré na hlave sú,“ hovorí Blaško.

Faktorov je viacero. Môže byť za tým stres, deficit vitamínov či minerálov, ale aj rôzne ochorenia.  

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.