Stav baníkov hospitalizovaných v Košiciach sa výrazne zlepšil. Sú pri vedomí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zdravotný stav dvoch baníkov, ktorí sa vážne zranili v Bani v Novákoch a sú hospitalizovaní v Košiciach, je naďalej  vážny, ale v priebehu dňa sa zlepšil. Lekári bojovali o ich životy celú noc a museli ich napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu.

Podľa najnovších informácií sú z najhoršieho von a lekári ich mohli odpojiť od ventilácie. Sú pri vedomí a nemajú poškodené dýchacie cesty.

„Aktuálny stav obidvoch pacientov hospitalizovaných na klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie sa zlepšil. Po zvládnutí prvotného šokového stavu a po vyšetreniach, ktoré nepotvrdili poškodenie dýchacích ciest, boli obaja pacienti zobudení z umelého spánku a odpojení od umelej pľúcnej ventilácie. Ich zdravotný stav zostáva naďalej vážny, sú však pri vedomí a komunikujú,“ priblížila hovorkyňa skupiny Agel, pod ktorú spadá Nemocnica Šaca Martina Pavliková.

Pacienti v Bratislave sú stále napojení na ventiláciu

Banské nešťastie, pri ktorom horel metán si vyžiadal deväť zranených. Dvoch mužov vrtuľníkom previezli do Košíc a dvoch do Bratislavy. 

„Dvaja pacienti, ktorí boli k nám prevezení s poraneniami po nešťastnej udalosti v Novákoch, sú i naďalej vo veľmi vážnom stave a zostávajú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská.

​Majú popálení v rozmedzí 20 až 30 percent, rozsah poranení vnútorných orgánov sa však podľa nej ešte môže meniť.

Popáleniny sa nachádzajú prevažne na tvári a horných končatinách pacientov.

„Obidvaja pacienti sa podrobili zákroku a zostávajú pod dohľadom našich zdravotníkov,“ dodala Kliská.

Podľa našich informácií je v bratislavskom Ružinove hospitalizovaný jeden Slovák a jeden Ukrajinec.

Prečítajte si tiež:

V ohrození života

Prednosta kliniky v košickej nemocnici Peter Lengyel spresnil, že muži utrpeli rozsiahle popáleniny plameňom druhého, miestami až tretieho stupňa.

Podľa našich informácií bolo náročné zistiť rozsah zranení baníkov, keďže ich priviezli tak, ako vyšli z bane, boli od sadzí.

Pätica baníkov, ktorí sú hospitalizovaní v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, sú pri vedomí. Pre TASR to vo štvrtok uviedol riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Lekári oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny sa starajú i jedného pacienta, ktorý utrpel popáleniny druhého stupňa.

„Jeho stav je stabilizovaný, je pri vedomí. Nie je u neho nutná umelá pľúcna ventilácia. Vo štvrtok zvažujú jeho preloženie na traumatologickú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS),“ ozrejmil Glatz.

Na traumatologickej JIS sú podľa neho hospitalizovaní dvaja baníci, ktorí utrpeli popáleniny prvého stupňa, zdravotníci pokračujú v pozorovaní ich zdravotného stavu a laboratórnych parametrov.

„Na internistickej JIS sú dvaja pacienti. Jeden je stabilný, zdravotníci pokračujú v observácii jeho stavu a laboratórnych parametrov. Druhý z baníkov je astmatik, nadýchal sa splodín. Rovnako u neho kontrolujú stav,“ doplnil.

Lekári zatiaľ neplánujú nikoho zo zranených prepustiť domov. „Sú pri vedomí, ochotní vypovedať polícii, psychicky otrasení. Všetkým bola navrhnutá psychologická pomoc,“ dodal Glatz.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 27. 4. 2023:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.