Výrobné kvóty na cukor sa od septembra skončia. Odrazí sa to na cene

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Cukru bude pravdepodobne prebytok.

Výrobné kvóty na cukor sa v Európskej únii od septembra skončia. Po takmer 50 rokoch tak bude môcť každá krajina vyrobiť toľko cukru, koľko uzná za vhodné. Cukru bude pravdepodobne prebytok a jeho cena môže dramaticky klesať, čo môže ohroziť slovenských výrobcov.

Kvóty na cukor mali zabezpečiť istú cenovú stabilitu ceny cukru na trhu. Každému členskému štátu pridelili istú hranicu, koľko cukru mohol vyrobiť. Cukor vyrobený nad kvóty používali naši výrobcovia na priemyselné účely, napríklad farmaceutické firmy na výrobu penicilínu alebo aminokyselín do infúzii. Alebo ho museli vyviesť mimo krajín EU.

Na Slovensku zostali už len dva z pôvodných desiatich cukrovarov a to Slovenské cukrovary Sereď a Považský cukor v Trenčianskej Teplej. Konkurenčného boja zo strany silnejších hráčov sa neboja, hoci potvrdzujú, že zahraniční výrobcovia plánujú zrušenie kvót využiť.

Nedostatok cukru nehrozí, no keďže ho bude až príliš, jeho cena môže ísť už pred Vianocami prudko dole. Dnes stojí kilo kryštálového cukru približne 80 centov. Európska komisia sľubuje, že to bude sledovať, aby sa nestalo, že po mliečnej kríze príde aj cukrová.BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti