Nemčina sa vytráca zo škôl. Aj keď je takmer stopercentnou zárukou pre získanie práce

1_reflex_prostitutka_tvnoviny.mp4
Zdroj: Albina Glisic/shutterstock.com

Už čoskoro by sa to ale mohlo zmeniť.

Hovorilo sa ňou bežne ešte za čias Rakúsko-Uhorska. Dnes bojuje o prežitie. Nemčina sa pomaly vytráca z našich škôl, vytlačil ju obľúbenejší anglický jazyk. Už čoskoro by sa to ale mohlo zmeniť.

Juliana Palešová učí na základnej škole v Nitrianskom Právne. Medzi piatimi stovkami detí je stále veľa potomkov nemeckej menšiny. Školáci to ale majú na Hornej Nitre z roka na rok ťažšie.

„Počty detí v A triedach, ktoré sú nemecké triedy - zostáva zachovaný, neklesá, ale klesajú počty hodín, ktoré určuje ministerstvo školstva," povedala nám.

Aj napriek prekážkam sa nemčina dostáva postupne opäť do hry. Väčšina detí, ktoré si ju vyberajú ako prvý jazyk, už teraz myslí na budúcnosť.

Podľa Goetheho inštitútu šance študovať a pracovať v Nemecku sú naozaj vysoké.

Za všetko hovoria čísla. Veľký záujem je hlavne o slovenských IT-čkárov, ktorí okrem angličtiny, ovládajú aj nemčinu. Podľa Andreja Petrovaja štandardný IT-čkár v Nemecku má asi 5 000 eur a viacej.

Najnovšie vznikla myšlienka dostať nemčinu opäť do popredia. Na bezplatný kurz sa môže prihlásiť každý, kto hľadá prácu. „Znalosť nemčiny im dáva v dnešnej dobe takmer 100-percentnú istotu, že budú mať prácu," dodal Petrovaj.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cudzie jazyky

Dôležité udalosti