Učebnice pre cudzie jazyky sú stále problém. Štát ťahá peniaze aj z rodičovských peňaženiek

1_bucko_migranti_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Učitelia sa sťažujú, že takéto učebnice sú dotované len pre niektoré ročníky

Bez cudzieho jazyka je ťažko všade, aj zamestnancom v slovenskej firme. Hranice medzi krajinami sa stierajú a kto chce robiť biznis alebo študovať, bez jazyka sa nepohne.

Preto sa dnes učia angličtinu či nemčinu už deti v škôlkach. Štát ale tlačí na cudzie jazyky aj v školách. Paradoxne aj za peniaze rodičov, ktorí musia deťom kupovať učebnice.

Najmenej trikrát do týždňa, väčšinou ale každý deň. Angličtinu sa učia aj v Rožňave ako povinný predmet. "Dávame dôležitosť jazyku, ale nemáme vytvorené podmienky, aby sme učili ako sa patrí," posťažovala si učiteľka angličtiny z Rožňavy Kristína Szőllős.

Kameňom úrazu sú učebnice a pracovné listy. Od štátu síce dostali príspevok, no rodičia aj tak museli otvoriť peňaženku. Učebnice majú žiaci preplatené z ministerstva školstva a pracovné zošity si zakupujú sami.

"Učebnice cudzieho jazyka sú dotované len pre niektoré ročníky, nie všetky. Niektoré sú naozaj drahé," povedal riaditeľ oslovenej ZŠ v Bratislave  Ján Papuga.

Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej tento objem nestačí, aby pokryl dopyt po učebniciach. Argumentuje peniazmi. Rezort napríklad na angličtinu prispieva od roku 2015. Vždy inej skupine detí. Najskôr poslali príspevok tretiakom, štvrtákom a piatakom. Vlani štát prispel na učebnice angličtiny starším žiakom v základnej škole.

Tento rok posiela štát 15 eur na žiaka na učebnicu cudzieho jazyka v 1. a 2. ročníku na stredných školách.

Najnovší účet - milión dvesto tisíc eur. Školy si vyberajú jazykové učebnice zo určeného zoznamu. Kto chce učiť z inej knihy má smolu. Lubyová priznáva, že nie sú peniaze na príspevky pre všetkých. Štát musí míňať rozumne.

"Učebnice, ktoré my podporíme, by mali mať životnosť päť rokov. Pokiaľ sa škola rozhodne používať učebnice s pracovnými listami, kde si deti kreslia alebo vyfarbujú, nie je možné tento päťročný cyklus zachovať," tvrdí šéfka rezortu.

Lenže práve na hodinách cudzieho jazyka žiaci potrebujú robiť úlohy. Nakoniec teda rodičia musia zaplatiť. Okolo 7 eur za pracovný zošit. Školy už dlho volajú potom, aby si mohli učebnice vyberať podľa potreby aj na cudzí jazyk a štát by im knihy preplatil.

Šéfka rezortu vidí riešenie aj inde. "Deti by sa mali vo väčšej miere, a učitelia by ich mali viesť, pracovať s digitálnymi materiálmi," myslí si Lubyová.

Učebnicové problémy rieši aj veľká školská reforma. Podľa našich informácií by ju experti mali odovzdať hotovú ministerke Lubyovej na budúci týždeň.

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cudzie jazyky

Dôležité udalosti