Erasmus má 30 rokov: Do ktorej krajiny chodí najviac slovenských študentov?

2017_09_27_boyard_04-1.mp4
Zdroj: Shutterstock/dancar

Na Slovensko prichádzajú najviac Česi, Nemci a Španieli.

Erasmus je jedným najúspešnejších programov EÚ. Priamo je do neho zapojených 33 štátov - 28 členov Únie a Turecko, Macedónsko, Lichtenštajnsko, Nórsko a Island.  Erasmus vznikol v roku 1987 a už prvý rok ho využilo 3 200 študentov z jedenástich štátov.

Za tri desaťročia existencie programu sa do neho zapojilo viac ako deväť miliónov ľudí, ktorí vďaka nemu študovali a stážovali v zahraničí. V roku 2015 sa do programu Erasmus+ zapojilo rekordných 678 000 ľudí, ktorí študovali, stážovali, alebo pôsobili ako dobrovoľníci v zahraničí vďaka rozpočtu vo výške 2,1 miliardy eur.

Podľa EK je program Erasmus veľmi prínosný a zvyšuje šancu, že mládež dosiahne kariérny úspech. Z prieskumov vyplýva, že študenti, ktorí program absolvovali, si ľahšie nachádzajú zamestnanie a tretina stážistov dostane ponuku začať pracovať vo firme, kde predtým stážovala. V prieskume z roku 2014 až 96 percent opýtaných uviedlo, že sa radi do programu zapojili.

Slovensko je zapojené do programu Erasmus 20 rokov, počas ktorých sa na ňom zúčastnilo zhruba 108-tisíc Slovákov vrátane 34-tisíc vysokoškolákov. "Potešujúce je, že tieto počty z roka na rok rastú, čiže tento program sa dostáva do povedomia a má pozitívne ohlasy. Nie je len o vzdelávaní, ale aj o nadväzovaní nových priateľstiev a získavaní nových skúseností, a práve mladí ľudia, ktorí absolvovali tieto programy, sa potom lepšie uplatnia v praxi," konštatovala Smolková.

Najpopulárnejšie Španielsko

Ako informoval riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Róbert Hajšel, najpopulárnejšou krajinou, kam Slováci v rámci programu chodia, je Španielsko, nasleduje Poľsko a Turecko. Naopak, na Slovensko prichádzajú najviac Česi, Nemci a Španieli. Najväčší záujem zo slovenských škôl je z Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity v Bratislave, nasleduje Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

"Už teraz sa dá predpovedať, že v programovacom období od roku 2014 do roku 2020 sa zúčastní na programe Erasmus+ zo Slovenska okolo 80-tisíc študentov vysokých a stredných škôl, pedagógov i ďalších pracovníkov," uviedol Hajšel.

Zahraničné vzdelávacie pobyty podľa štatistík pomáhajú účastníkom ľahšie získať pracovné miesto na trhu práce. "Zároveň im to zvyšuje sebavedomie, jazykovú vybavenosť a množstvo kontaktov, na ktoré sa môžu v prípade potreby obrátiť. O to viac sú aj úspešnejší napríklad pri podnikaní v súkromnom sektore," dodal Hajšel.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vzdelanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.