Nemocnica Rázsochy sa načas postaviť nestihne, tvrdí SaS. Peniaze navrhuje presunúť do regiónov

nemocnica Rázsochy
Plocha po zbúranej stavbe nemocnice Rázsochy. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Opozičná strana SaS odporúča presunúť peniaze z plánu obnovy, určené na výstavbu novej nemocnice na bratislavských Rázsochách, do regiónov.

Zároveň vyzýva politické strany, aby sa zaviazali na riešenie otázky univerzitnej nemocnice v Bratislave v prípade, že sa po voľbách dostanú do vlády. Zástupcovia strany o tom informovali na utorkovej tlačovej konferencii. 

Strana vyzýva vládu, aby priznala, že nová nemocnica sa v termíne postaviť nestihne.

V hre je 280 miliónov eur

„Nemôžeme si dovoliť len preto, že si politici odmietajú priznať zodpovednosť, riskovať stratu 280 miliónov eur pre nemocnice. Túto sumu treba dať do regiónov na nemocnice a zdravotníctvo, na projekty, ktoré sú v lepšom štádiu rozpracovanosti a majú aspoň realistickú predstavu toho, že by sa dali stihnúť do júna 2026,“ povedal hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja i kandidát strany na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Je podľa neho potrebné preveriť aktuálnu pripravenosť projektov. „Ak by zostali peniaze, lebo projekty dostatočne pripravené nie sú, preinvestujme ich ďalej do medicínskeho vybavenia regionálnych nemocníc,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Výzva pre budúce vládne strany

SaS zároveň predstavila dokument, v ktorom sa majú politické strany zaviazať, že sa po voľbách budú venovať otázke novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Zatiaľ máme podpisy dvoch predsedov politických strán. Jedným je Richard Sulík zo Sasky, druhým je Boris Kollár zo Sme rodina,“ ozrejmil Szalay.

SaS komunikovala aj s Progresívnym Slovenskom, Hlasom-SD i Smerom-SD. „Prisľúbili, že sa téme budú venovať,“ doplnil. Komunikovať chcú s každou „relevantnou demokratickou politickou stranou“.

Heger kritizuje liberálov

Strana zároveň vyzvala dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby zabezpečil stretnutie a dohodu medzi Ministerstvom zdravotníctva SR, Univerzitnou nemocnicou Bratislava a Nemocnicou Bory o tom, ako bude zastrešovaná zdravotná starostlivosť v Bratislave.

Podľa Hegera SaS robí všetko pre to, aby Slovensko novú nemocnicu nemalo. „Kým tímy odborníkov dennodenne pracujú na tom, aby sme z plánu obnovy mohli postaviť hrubú stavbu nemocnice Rázsochy, Saska doslova hľadá spôsoby, ako to neurobiť či dokonca tento zámer sabotovať. Ak odborníci tvrdia, že je možné Rázsochy postaviť a Saska tvrdí niečo iné, tak dôverujem našim odborníkom,“ uviedol na sociálnej sieti.

Kritizuje tiež, že strana o „sabotovaní“ nemocnice komunikuje so Smerom a Hlasom, ktorí sú podľa neho do veľkej miery zodpovední za súčasný stav zdravotníctva.

V Televíznych novinách sme sa venovali tomu, ako by mali Rázsochy po dokončení vyzerať:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.