Kým skončíte bakalára, môžete získať 9000 eur. Štát ponúka štipendium za výber slovenskej univerzity

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Maturantov chcú udržať na Slovensku. Ministerstvo školstva šikovným študentom opäť ponúka štipendium, ak sa zapíšu na slovenskú vysokú školu. Kým skončia bakalára, môžu získať 9 000 eur. Podľa analytika nie je problém, že si mladí vyberajú zahraničné univerzity. Problém je, že štátu sa nedarí dostať ich po škole domov.

Tristo eur mesačne počas bakalárskeho štúdia. Dnešní vysokoškoláci sú prvou generáciou, ktorým štát platí za to, že študujú doma. Univerzity si podelili tých najšikovnejších.

Vlani získalo štipendium vyše 1200 študentov, medzi nimi aj Timea. Nechcela odísť do zahraničia, zúročila zbierku aktivít mimo vyučovania. Oproti spolužiakom bez štipendia má výhodu.

„Hlavne čas, ktorého nemám veľa, nemusím využívať na brigády,“ povedala nám.

Peniaze môže získať tisícka najtalentovanejších maturantov a 550 nadpriemerne šikovných zo sociálne znevýhodneného prostredia. Netreba sa báť priznať pomery.

Prečítajte si tiež:

„Dôležitý je ten talent, ktorý chceme oceniť a naozaj v sme mali v danej kategórii ešte polovicu štipendií neobsadených, takže šanca je tam vyššia,“ uviedol štátny tajomník rezortu Michal Fedák.

Študenti sa môžu registrovať do 30. júna. Rátajú sa body za písomnú maturitu, súťaže či olympiády.

To, kto peniaze získa, by malo byť známe v novembri. Ročne odchádza do zahraničia zhruba 4000 mladých a na udržanie talentov doma pôjde z Plánu obnovy 73 miliónov eur.

Otázne je, s akým výsledkom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.