Spor o elektráreň v Gabčíkove: Miliónovej odmeny od štátu sa advokát Bžán nedočká

Šéf štátnej firmy obhajoval výber advokáta.

Šokujúcej odmeny sa advokát od štátu nakoniec nedočká. V spore s talianskym Enelom o vodnú elektráreň Gabčíkovo sa žiadne miliónové odmeny advokátskej kancelárií na čele s Radomírom Bžánom vyplácať nebudú. Píše portál hnonline.sk.

Na brífingu o tom informoval šéf MH manažmentu, vtedajší šéf FNM a bývalý poslanec Smeru-SD Branislav Bačík. "Nikdy sme to netvrdili a nesľúbili. My dnes čakáme na rozhodnutie arbitrážneho súdu," hovorí šéf MH manažmentu.


Aj predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že je potrebné rokovať o znížení odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorú má dostať za servis pri spore o prevádzkovanie VEG. Fico to povedal po štvrtkovom (28.9.) zasadnutí Koaličnej rady s tým, že je to vec zodpovedných inštitúcií. Fico tiež upozornil, že zmluva s kanceláriou Bžána nebola podpísaná na účel Gabčíkova. "Bolo to vysúťažené právne zastupovanie ešte pred sporom o VEG," zdôraznil.

Aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) je presvedčený, že odmena má byť adekvátna. "Vec sa rieši a určite bude zodpovedne vyriešená. Nechajme to ale na kompetentných, a potom sa k tomu vieme zodpovedne vyjadriť," uzavrel.

Odmena pre advokáta

Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM), mala v súvislosti s kauzou odmeny pre advokáta platiť 64 miliónov eur súkromnej advokátskej kancelárii Radomíra Bžána. Ten mal dostať odmenu za svoj servis pri spore o prevádzkovanie elektrárne.

V júli tohto roka vyhral štát spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo a nemusí tak platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární.

"Výhra v tomto spore má ten význam, že prebieha ďalší súdny spor, kde sa súdilo Slovensko so Slovenskými elektrárňami o sumu 360 miliónov eur. Táto suma prináleží Slovensku, lebo ide o bezdôvodoné obohatenie," dodáva Bačík.

BRATISLAVA/zž

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Radomír Bžán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.