Hodiny čakali v neľudských podmienkach. Slováci zažili počas letu z Dubaja nočnú moru

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Letná sezóna pomaly štartuje a letecká doprava hustne. No objavujú sa aj prvé problémy. Doslova nočnú moru zažili aj Slováci na nedávnom lete z Dubaja. Na letisku strávili navyše niekoľko hodín. S malými deťmi, bez poriadnej večere, bez informácií. Majú však nárok na kompenzáciu.

Mal to byť bežný návrat z dovolenky a takmer 200 slovenských cestujúcich malo odletieť z Dubaja o pol deviatej. Na bratislavskom letisku mali pristáť o jednej ráno.

V tom čase však boli len na dubajskom letisku. Aj Richard s rodinou. Po štyroch hodinách od plánovaného odletu nemali žiadne informácie. A tak čakali v odletovej hale.

„Deti spali na zemi, nemali sme deky.. nič, neľudské podmienky, ešte my dospelí ako tak, ale už bola jedna hodina v noci,“ opísal situáciu Richard Dedek.

A vtedy sa dozvedeli, že lietadlo malo technické problémy. Cestujúci tak po 4 hodinách nasadli do iného lietadla. Do Bratislavy to trvá takmer 5 hodín. No oni vystupovali skôr – v Egyptskej Hurghade.

Prečítajte si tiež:

Nečakaná medzizastávka

Ako môžete vidieť aj na portáli Flightradar, lietadlo pristálo o druhej ráno. Podľa našich informácií preto, že išlo o náhradnú posádku, ktorá nemohla letieť dlhší let pre časové obmedzenia a povinné prestávky.

„Tam nás zase hodili do najzapadnutejšieho terminálu, kde sa nedalo ani nič kúpiť, bolo všetko zatvorené, strážili nás piati egyptskí colníci,“ spomína Dedek.

Dostali jednu bagetu a pol litra vody. Letisko je v tomto prípade len sprostredkovateľom náhrady. V takomto prípade sa obráti letisko na leteckú spoločnosť so žiadosťou o autorizáciu občerstvenia pre cestujúcich.

Cestovná kancelária je v tom nevinne

Ak totiž prekročíte gate – zodpovednosť za vás preberá práve letecká spoločnosť. Aj keď cestujete s cestovkou.

„Celá situácia nás nesmierne mrzí a našim klientom sa za spôsobené komplikácie hlboko ospravedlňujeme. Všetkým, ktorých sa meškanie dotklo, sme poskytli bližšie informácie k možnosti podania reklamácie do leteckej spoločnosti Smartwings,“ uviedla v oficiálnom stanovisku CK Kartágo Tours.

Prečítajte si tiež:

​Cestovná kancelária je v tom však nevinne. Zodpovednosť za vzniknutú situáciu v takýchto prípadoch vždy nesie letecká spoločnosť, s ktorou klienti leteli a u ktorej si zakúpili letenky.

Konkrétna výška odškodného závisí od dĺžky plánovaného letu, ale aj od meškania. V tomto konkrétnom prípade by malo ísť o 600 EUR na cestujúceho.

Ak sa už na letisku ocitnete za pasovou kontrolou, respektíve za check-inom – letisko môžete opustiť len v troch prípadoch: ak je váš let úplne zrušený, alebo ak mešká viac hodín a potvrdí to aj oddelenie hraničnej a cudzineckej polície, alebo ak sa sami rozhodnete, že týmto lietadlom letieť nechcete.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.