Banská Štiavnica sa zotavuje z veľkého požiaru. Takto to vyzerá v historickom centre

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od veľkého požiaru v Banskej Štiavnici uplynul už mesiac a pol. Osemnásteho marca zachvátili plamene najskôr banku lásky a v okamihu aj priľahlé historické budovy.

Aká je atmosféra v Štiavnici dnes? Na budovách, ktoré zasiahol požiar, sa ešte stále pracuje a roboty sa tak skoro neskončia.

Mesto oslavuje tento rok 30. výročie zápisu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a Štiavničania si chcú z nešťastia zobrať aj niečo pozitívne. Niektorí tvrdia, že požiar aspoň urýchli to, aby bola historická časť mesta v budúcnosti ešte krajšia ako doteraz.

Prečítajte si tiež:

„Vnútri zhorených budov to vyzerá skutočne zle. Všetko je mokré a zhnité, všade sú pukliny, trhliny. Nie je to dobré,“ popisuje miestny opravár, ktorý práve vynáša sutiny z budovy.

V deň nešťastia bolo námestie zahltené dymom tak, že ľudia nevideli na budovy.

Zodpovednosť za osud múzea

„Keď sa postupne začali odlupovať vrstvy starých maľoviek ešte zo socializmu a neskôr sa objavili stopy možno ešte z čias baroka, vtedy sme si uvedomili, akú máme zodpovednosť,“ tvrdí riaditeľka múzea Banskej Štiavnice Zuzana Denková.

Na miesto sa prišiel pozrieť aj bývalý riaditeľ. Jozef Labuda tu šéfoval niekoľko desaťročí. Priznal, že keď odovzdal štafetu novému vedeniu, po prvý raz pokojne spal.

„Je to obrovská zodpovednosť za celú budovu a hodnoty. To múzeum má zabudované rôzne prvky, ako napríklad stropy či nástenné maľby,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Šťastie v nešťastí

Situáciu sa snažia vidieť aj v pozitívnom svetle. Riaditeľka múzea dodáva, že pohromu vidia ako príležitosť zrekonštruovať budovu do podoby, ktorá bude hodná mesta UNESCO.

V prvom rade potrebujú bezpečne odstrániť plechovú strechu z múzea tak, aby nenarušili statiku budovy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.