Slováci vedia po anglicky lepšie ako Maďari či Česi

1_reflex_prostitutka_tvnoviny.mp4
Zdroj: Albina Glisic/shutterstock.com

Najčastejšia požiadavka zamestnávateľov pre pracovné pozície, ktoré vyžadujú aktívnu znalosť jazyka, je na úrovni B2.

Znalosť angličtiny Slovákov je na vyššej úrovni ako u Čechov a Maďarov. Najväčšia časť Slovákov dosahuje znalosť úroveň B1. Vyplýva to zo štúdie, ktorú realizovala spoločnosť TrackTest.eu s pracovným portálom Profesia.sk.

"Do testovania sa počas rokov 2015-2017 zapojilo približne 30-tisíc uchádzačov o prácu z troch krajín, a to Slovenska, Českej republiky a Maďarska, ktorí vo svojom životopise uviedli znalosť angličtiny," informovala Nikola Richterová z Profesia.sk.

Najviac Slovákov sa zaraďuje do skupiny mierne pokročilých. "Takmer tretina uchádzačov o prácu na Slovensku, ktorá v životopise uviedla, že ovláda anglický jazyk, je na úrovni B1. Takýto kandidát by mal zvládnuť väčšinu situácií, v ktorých potrebuje hovoriť a rozumieť počas bežného každodenného kontaktu," doplnila.

Najčastejšia požiadavka zamestnávateľov pre pracovné pozície, ktoré vyžadujú aktívnu znalosť jazyka, je na úrovni B2. Podľa Richterovej sa však ukazuje, že väčšina uchádzačov s angličtinou túto požiadavku nespĺňa. "Na úrovni B2, teda stredne pokročilých, je približne 34 percent ľudí," povedal projektový manažér TrackTest.eu Branislav Pokrivčák.

Testovanie uchádzačov prebiehalo v troch častiach, a to gramatika, čítanie s porozumením a počúvanie s porozumením. Ukázalo sa, že Slovákom ide najlepšie počúvanie s porozumením. Najhoršie dopadli výsledky z gramatiky.

Slovenskí uchádzači o prácu dopadli medzi testovanými najlepšie. "Výsledky testov ukázali, že slovenskí a českí uchádzači robia podobné chyby a dosiahli veľmi podobnú úspešnosť v 15 zo 17 gramatických kategórií, čo je zrejme spôsobené príbuznosťou jazyka. Voči maďarským uchádzačom sú výrazne lepší v prídavných menách, stupňovaní prídavných mien a slovnej zásobe," vysvetlila Richterová. Znalosť angličtiny je podľa portálu Profesia.sk potrebná pri vyše 42 percentách pracovných pozícií.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Angličtina

Dôležité udalosti