Storočný pán Andrej prezradil recept na zdravie: Jednoduchý, účinný a dostupný

huby rarita_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Vďaka rannému rituálu sa cíti fit aj s desiatimi krížikmi na tele.

Receptom na dlhý život je obyčajný cesnak. Je o tom presvedčený 100-ročný Andrej Lata z Prešova. Cesnak si doteraz stále sám pestuje a denne si ho dáva na raňajky.

"My vám prinášame to, čo máte najradšej, žeby ste ešte dlho žili a zdravý boli," blahoželali mu blízky

Pánovi Andrejovi by stovku nikto netipoval. "Minulý rok ešte na bicykli som chodil," chváli sa.

O čiperného dôchodcu sa starať nemusia, sám sa vyberie aj do mesta, upratuje si a pracuje v záhrade. Práve tam zasadil svoj obľúbený cesnak.

Verí, že aj vďaka nemu sa dožil takéto vysokého veku. "Podporuje odolnosť celého tela," myslí si pán Lata. "To je také jeho tajomstvo, on každé ráno si dá strúčik cesnaku a večer zemiaky a mlieko," povedal jeho synovec.

O tom, že cesnak je skutočným zázrakom pre zdravie vedeli už naši predkovia. Používal sa pri rôznych chorobách.

"Cesnak je zdravý, pretože reguluje krvný tlak," vysvetlila pestovateľka Božena Lapošová.

"Má silné antibakteriálne a antivírusové účinky. Okrem základných zlúčenín obsahuje aj desať rôznych prírodných cukrov, vrátane fruktózy, glukózy a inzulínu, tiež veľké množstvo minerálov," spresnila výživová špecialistka Zuzana Bakaľarová.

Je mimoriadne účinný i v prevencii rakoviny žalúdka a srdcovo-cievnych ochorení. Kedysi ho používali aj namiesto antibiotík. Mnohí ho ale nemajú radi pre jeho intenzívny zápach. Pokrájať alebo podrviť si ho môžeme napríklad aj do medu

Na zbavenie sa cesnakového zápachu z úst existuje množstvo zaručených trikov. Pomôže vám vraj žuvanie zrnka kávy či petržlenovej vňate. Niekomu postačí len vypiť pohár mlieka.

Viac v reportáži Martina Jedináka:


PREŠOV/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti