Volania budú ešte lacnejšie: Europoslacni bojujú proti príplatkom

Operátor si začína účtovať poplatky aj vtedy, kým čakáme na spojenie.

Volania do zahraničia majú zlacnieť. Europoslanci pokračujú v ťažení proti príplatkom za medzinárodné hovory.

Keď dnes voláme napríklad do Francúzska, vytočíme predvoľbu 033. Kým čakáme na spojenie, operátor si začína účtovať poplatky. Telefonát sa tak môže predražiť aj o polovicu.

„Musíme zmeniť absurdnú situáciu, kedy je lacnejšie telefonovať v rámci roamingu než v rámci medzištátnych hovorov," hovorí europoslankyňa Dita Charanzová.

Zlacniť diaľkové volania aj SMSky z domu do zahraničia europarlament navrhol ako pre mobily, tak aj pevné linky. Návrhu sa bude teraz venovať Európska komisia a schváliť ho nakoniec budú musieť členské krajiny.

Dnes hovory do cudziny napríklad náš najväčší operátor spoplatňuje 19 centami za minútu. SMS-ka je o málo lacnejšia, MMS-ka dvakrát drahšia. Tí, ktorí využívajú predplatený program, tieto ceny platia po prevolaní paušálu. Ostatní od prvej sekundy.

Očakáva sa, že proti návrhu vystúpia samotní operátori. Tržby z medzinárodných spojení im prudko klesli už po zákaze vyberania roamingových poplatkov. Toto bude ďalšia rana pre ich biznis.

Europoslanci vyzerajú odhodlane. Tvrdia, že zlacnenie cezhraničných hovorov by chceli už budúci rok.BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Telekomunikácie

Dôležité udalosti