Sestry napokon lekárske predpisy vystavovať nebudú. Možno v budúcnosti, tvrdí rezort

Sestry napokon lekárske predpisy vystavovať nebudú. Možno v budúcnosti, tvrdí rezort
Zdroj: TASR/František Iván

Sestry nateraz nebudú môcť vystavovať lekárske predpisy. Zámer pre mnohé pripomienky vypustili z návrhu novely o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá je aktuálne v parlamente. Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Petra Lániková.

Prečítajte si tiež:

Možno v budúcnosti

Rezort sa však podľa nej zmene do budúcnosti nebráni. „Možnosť vystavovať lekárske predpisy sestrami bol po medzirezortnom pripomienkovom konaní z návrhu novely vypustený z dôvodu mnohých zásadných pripomienok, a to najmä odborných lekárskych spoločností a zdravotných poisťovní," priblížila.

Rezort zdravotníctva avizuje, že sa do budúcnosti nebráni umožniť sestrám vystavovať lekársky predpis.

„Bude tomu však musieť predchádzať diskusia so zainteresovanými stranami, najmä lekárskymi odbornými spoločnosťami, Slovenskou komorou sestier a pôrodných asistentiek, zdravotnými poisťovňami a Národným centrom zdravotníckych informácií," dodala Lániková.

Vystavovať lekárske predpisy mala sestrám umožniť novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá je aktuálne v parlamente. Sestra mala podľa návrhu realizovať len administratívnu činnosť na základe pokynu a indikácie lekára.

Zámer mal priniesť tiež možnosť poverenia sestry lekárom-špecialistom predpisovaním zdravotníckej pomôcky najviac na dobu 12 mesiacov.

Pozrite si archívnu reportáž z marca o nových uniformách pre zdravotné sestry:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.