Tam by ste žiť nechceli. Ľudí na Hornej Nitre trápi popolček, ničí im zdravie a špiní obydlia

Láska na druhý pokus - Selin a Orhan
Láska na druhý pokus - Selin a Orhan

Popolček je vlastne odpad z elektrárne v Novákoch, ktorá na výrobu elektriny využíva uhlie. Odvoz stabilizátu zabezpečujú pre elektráreň hornonitrianske bane.

Nemôžu otvárať okná, majú znehodnotené ovocie či zeleninu a ťažko sa im dýcha. Ukážeme vám v akých podmienkach žijú ľudia v obci na Hornej Nitre. Problémy im robí popolček.

„Tá lokalita v okolí tej hrádze ale aj celé Zemianske Kostoľany boli popolom doslova zaplavené," povedala starostka Zemianskych Kostolian Jana Školíková.

Na amatérskych záberoch vidno ako sa prach valí priamo na obec. Prašnú búrku majú aj v noci.

„Je to pravidelné v poslednom období v čase veterných dní a búrok," spresnila starostka Zemianskych Kostolian Jana Školíková.

V časoch, keď sa popolček rozvíri, ľudia na vetranie svojich obydlí môžu zabudnúť.

„V prípade, že sa im tento prach dostal do domácností - mali toho plné dlážky, plné postele, proste luxovali celé domácnosti," opísala starostka.

Popolček je vlastne odpad z elektrárne v Novákoch, ktorá na výrobu elektriny využíva uhlie. Odvoz stabilizátu zabezpečujú pre elektráreň hornonitrianske bane.

Bane odpad odvezú, no tvrdia, že sú zodpovedné len za prach na ceste. Šéf nováckej elektrárne poslal starostke stanovisko. Chcú vymedziť nevyhnutné koridory, kde sa bude môcť pohybovať technika, aby sa minimalizovala prašnosť.

„Zo strednodobého pohľadu realizujeme ďalšie opatrenia - zabezpečenie zariadenia na „kontinuálne" postrekovanie celej skládky. Táto akcia je mimoriadne technicky a finančne náročná, prebehli úvodné jednania s možným dodávateľom technológie a jej uskutočnenie vyžaduje ešte ďalšie skúšky a technické úpravy a celý proces schvaľovania a realizácie," vysvetlil riaditeľ závodu ENO Milan Bugár.

Viac v reportáži Petra Zimana:


NITRA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Popolček

Dôležité udalosti