Chlieb a rožky by mohli byť drahšie: Pekárne upozorňujú na problém po zvýšení príplatkov

Ilustračná snímka.
Zdroj: LaraP/shutterstock.com

Malým pekárňam môžu hroziť existenčné problémy.

Zvýšenie príplatkov za prácu v noci, počas sviatkov a víkendov, ktoré vláda avizovala, môže mať dopad najmä na menšie pekárne a spôsobiť im až existenčné problémy. Väčšie reťazce odmietajú zvýšiť ceny za chleba a rožky. Píše portál sme.sk.

„Je veľký predpoklad, že príplatky pri nočnej a víkendovej práci najviac pocítia malé pekárne, ktoré môžu byť v existenčnom ohrození," tvrdí hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Na problém po zvýšení príplatkov upozornili aj pekári malých aj veľkých firiem. Až 43 percent ich odpracovaného času pripadá na noc. Uvádzajú, že príplatky ich budú stáť 18 miliónov eur.

Momentálne v tomto odvetví pracuje na Slovensku osemtisíc ľudí.

Marian Ligocký je ekonomický riaditeľ Kysuckých pekární, ktoré dodávajú pečivo do obchodov na Kysuciach a severnom Považí. Povedal, že príplatky spolu s rastom minimálnej mzdy by mohli firme, podľa odhadov, náklady zvýšiť o 600-tisíc eur. Aby náklady vykryli budú musieť zvýšiť ceny.  Napríklad, chlieb, ktorý stojí napríklad 1,29 eura, by tak mohol zdražieť aj o 26 centov.

Zároveň teda dúfa v pochopenie u odberateľov. "V opačnom prípade nebude možné udržať stav pracovníkov, čerstvosť a šírku sortimentu," dodáva Ligocký.

BRATISLAVA/zž

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Príplatky

Dôležité udalosti