Objavili sme krvavý a mimoriadne krutý biznis založený na utrpení zvierat

nl1010-SD-TP.mp4
Zdroj: Reflex

Bojové plemená zneužívajú na zápasy. Zatiaľ čo majitelia šampiónov zarábajú, oni skôr či neskôr zomierajú v bolestiach.

Pes dnes už nie je len tvor na reťazi, ktorý má strážiť dvor. Stal sa z neho v mnohých prípadoch člen rodiny, ktorý je zahŕňaný láskou a pozornosťou. A ak sa stane, že sa jeho majiteľ musí presťahovať či ťažko ochorie a nemôže si psíka nechať, dobre si preverí toho, komu starostlivosť o svojho miláčika zverí.

Do redakcie magazínu Reflex sa ozvalo niekoľko ľudí, ktorým na inzerát hľadajúci nový domov pre psa zareagoval muž z obce Neded. Sprvu priateľská komunikácia sa časom zvrtla k ignorácii a bývalí majitelia sú dnes presvedčení, že namiesto láskavého domova ich psy skončili na ilegálnych psích zápasoch.

Krvavý a mimoriadne krutý biznis na utrpení zvierat. Bojové plemená sú často zneužívané na zápasy, kde stávkujú tisíce eur. A zatiaľ čo majitelia šampiónov zarábajú, nevinné psy skôr či neskôr zomierajú v bolestiach. Nelegálne psie zápasy sa dejú po celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Zdroj: Reflex

V posledných mesiacoch sa opäť začalo ozývať množstvo ľudí, ktorí tvrdia, že im psy ukradli alebo sa stratili za záhadných okolností. Juraj je jedným z nich. Je presvedčený, že jeho pes skončil na zápasoch.

Mal psa, sťahoval sa zo stredného Slovenska do Bratislavy z rodinných dôvodov. Chcel začať podnikať. "Povedal som si, že jediné, čo môžem spraviť, je, že ho dám tam, kde mu bude lepšie a mohol som ho chodiť pozerať. Ozval sa mi tento človek (Mikuláš, pozn. red.), vraj má obrovskú záhradu a podobnú fenku," spomína si.

Reálne sa to deje, len všetci nad tým zatvárajú oči, lebo sa boja

Nakoniec mu psa dal, pravidelne ho však kontroloval. Dostal informácie cez SMS, že je všetko super, naháňa sa so sučkou v záhrade, ale vraj je zlý a roztrhal mu malého psa. Keď ho chcel ísť pozrieť, nastal problém, tvrdil, že pes je u kamaráta.

Mikuláš ho "naťahoval", stále hovoril niečo iné a Juraj začal byť nervózny. Vtedy sa mu priznal, že pes od Mikuláša utiekol.

Za mužom, ktorému dal Juraj psa, sa bola pozrieť aj reportérka magazínu Reflex Kristína Kövešová. Nebol doma. Susedia jej však potvrdili, že si domov nosí psíkov.

Zuzana má občianske združenie, hľadá nechceným domácim miláčikom domov. Ozval sa jej rovnaký muž. "Pán Mikuláš z Nededu sa ozval na Charlieho, že by si ho rád adoptoval, že miluje psíkov. Išli sme k nemu domov na predkontrolu, aby sme vedeli, kde bude psík žiť. Všetko bolo v poriadku, pán mal ženu a dve deti. Vraj má jedného a chcel by ešte k nemu psa na stráženie," opísala osudný moment.

Po tom, čo mu Zuzana dala psa, ho kontrolovala, no po čase sa pán Mikuláš prestal ozývať. Písala mu na sociálnej sieti, bola zvedavá, ako sa psík má, ale neozýval sa, neodpísal a ani si to nepozrel.

Obaja pátrali ďalej. Juraj dokonca vypísal odmenu 2 000 eur. "Konečne som dostal nejakú správu, čo sa stalo. Pes už na druhý deň nebol u nich, predal ho za 50 eur. Teoreticky ho mohol predať na zápasy," myslí si pán Juraj.

Polícia preverovala niekoľko podozrení

Zuzana nám povedala, že istý človek bol na psích zápasoch a odfotil si Jurajovho psíka, ktorý vraj nevydržal ani prvé kolo. "Reálne sa to deje, len všetci pred tým zatvárajú oči, lebo sa boja," tvrdí.

Hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová nám v reakcii napísala, že v žiadnom konkrétnom prípade sa nevykonávalo vyšetrovanie, avšak policajný zbor preveroval už niekoľko podozrení z tejto protiprávnej činnosti. Vzhľadom na charakter preverovaných informácií a ich súvislosti však nemohla uviesť bližšie informácie.

"Existujú psy, ktorí idú do konkrétnych zápasov. Sú tu aj psy, ktoré sú určené na tréning. Majitelia svojich zabijakov vykupujú a na nich trénujú svoje zvieratá," zdôraznila inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová

Mikuláš: Nepredávam na psie zápasy

S kamerou sme opäť išli za spomínaným chlapom. Čakali sme ho niekoľko hodín až nakoniec prišiel. Na otázku, kde je Jurajov pes, nám zopakoval to, čo jemu - utiekol. A prečo mu nepovedal pravdu, keď sa ho na psíka pýtal? Vraj preto, že si myslel, že sa nájde alebo ho niekto donesie späť domov. "Nepredávam na psie zápasy," rezolútne vyhlásil.

Zatiaľ čo Jurajov pes vraj utiekol, Zuzkinho daroval. "Neviem, ako sa volal. Zavolal mi na telefón, došli. Daroval som ho preto, že bol veľmi zlý, agresívny. Keď niekomu darujem (psa), už ma to nezaujíma," podotkol pán Mikuláš. Prečo Zuzane nezavolal, že jej vráti psa iba stroho odpovedal, že stratil na ňu číslo.

Počas našej debaty sme napočítali 11 psov, ktoré Mikuláš mal len za posledné dva roky. Okrem toho sa ozvali ďalší dvaja ľudia. Pani Grétke zmizol pes, tvrdí, že ho videla práve u spomínaného muža. "Na fotkách je vyfotený s mojím Sultánom. Viem, že je mŕtvy, tak to cítim. Už je to dlhá doba," rozplakala sa Grétka. Je presvedčená, že skončil na zápasoch, pretože jej psík bol taký typ.

Pán Mikuláš všetky obvinenia popiera. Tvrdí, že so psími zápasmi nemá nič spoločné. "Polícia predmetnú informáciu preverila a podozrivá osoba bola k veci vypočutá. Neboli pritom zistené žiadne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali protiprávnemu konaniu," reagovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

"Som unavený, prepáčte. Už neberiem žiadnych psov," dodal na záver reportáže pán Mikuláš.


Ľudia pracujúci so zvieratami tvrdia, že nezákonné psie zápasy sa dejú aj na Slovensku. Podľa nich výkupcovia často hľadajú psov práve na internete, kde sa tvária ako milovníci zvierat.

Bývalí majitelia preto ani len netušia, že ich psi mohli skončiť práve tam. Či aj muž z našej reportáže dáva psy na zápasy polícia, nepotvrdila. Keďže ale nedokázal ani raz primerane vysvetliť, kam sa jeho osvojené psy stratili, počas našej návštevy u neho sme mu ponúkli pomoc so šteniatkami.


NEDED/Reflex
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Psie zápasy

Dôležité udalosti