Nové značenie benzínu a nafty už aj na Slovensku: Takto sa zmenia čerpacie stanice

Členské štáty EÚ by mali toto nariadenie zaviesť najneskôr do 12. októbra budúceho roka.

Motoristi po celej Európe si musia pomaly zvykať na nové značenia benzínu a nafty. Postupne ho zavádzajú aj čerpacie stanice na Slovensku, pôvodné však naďalej zostane. Zmenu zaviedla Európska únia s cieľom uľahčiť zákazníkovi orientáciu.

„Nové označenie motorových palív bude len doplnkové a to pôvodné, na ktoré sú motoristi zvyknutí, zostáva," povedal hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano s tým, že na ktorejkoľvek čerpacej stanici v rámci únie motorista nájde pri pohonných hmotách rovnaké symboly.

Ako bude vyzerať nové značenie?

Motorová nafta má európske označenie B7, benzín zas nájdete pod označením E5 a autoplyn je na všetkých európskych čerpacích staniciach označený ako LPG.

Napríklad, na rozdiel od našich českých susedov sa na Slovensku zatiaľ nebude predávať benzín s označením E10. Ten obsahuje totiž až desaťpercentný podiel alkoholu a pre staršie motory, ktorých je u nás stále dosť, je nevhodný. 

Slovnaft už začal so zmenou, OMV zatiaľ nie

Svoje čerpacie stanice začal meniť aj Slovnaft, ktorý to spojil so zmenou svojich produktov. „K novej značke postupne pribudne na všetkých 253 servisných staniciach Slovnaft aj povinné európske označovanie palív, nariadené legislatívou EÚ. Na Slovensku sa tak pridávame k zjednoteniu označenia palív v rámci celej Európskej únii," objasnil hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Podľa našich informácií ďalšia rozsiahla sieť čerpacích staníc ešte s novým označovaním nezačala. OMV sme požiadali aj o oficiálne stanovisko, spoločnosť sa doposiaľ nevyjadrila.

Členské štáty EÚ by mali toto nariadenie zaviesť najneskôr do 12. októbra budúceho roka.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti