K vylúšteniu tajničky chýbajú tri mená. Kto by mali byť ministri úradníckej vlády?

Úrad vlády SR.
Úrad vlády SR. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Eduard Heger sa rozhodol odstúpiť z funkcie a požiadal prezidentku o odobratie poverenia. Slovensko tak bude mať prvýkrát úradnícku vládu. Internetom už kolujú mená, ktoré by mali obsadiť ministerské posty. 

Zuzana Čaputová uviedla, že na čele úradníckej vlády bude stáť Ľudovít Ódor. Ide zatiaľ o jediné oficiálne potvrdené meno. Ódor je od roku 2018 viceguvernérom Národnej banky Slovenska. Ponuku prezidentky viesť úradnícku vládu akceptoval a k 14. máju sa vzdáva svojej funkcie.

Ako uvádza na svojej oficiálnej stránke, medzi rokmi 2003 a 2005 bol hlavným ekonómom a riaditeľom Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií.

Počas vlády Ivety Radičovej bol poradcom premiérky a vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša. V roku 2012 ho parlament zvolil za člena Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Zloženie úradníckej vlády
Takéto by malo byť zloženie úradníckej vlády. Zdroj: TVNOVINY.sk

Prečítajte si tiež:

​​Návrat Dzurindovho ministra

Denník Postoj informuje, že ministerstvo obrany by mal viesť Martin Sklenár. Ten momentálne na ministerstve vedie sekciu obrannej politiky. 

Šéfom slovenskej diplomacie by mal byť súčasný Hegerov poradca pre zahraničnú politiku Miroslav Wlachovský. V minulosti bol veľvyslancom v Spojenom kráľovstve a Dánsku.

Vedenia ministerstva financií by sa mal ujať hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska a riaditeľ odboru ekonomických a menových analýz Michal Horváth.

Podľa portálu Aktuality.sk by mal post ministra vnútra obsadiť Ivan Šimko. Rezort už raz viedol, a to v období medzi májom 2001 a októbrom 2002. Počas druhej Dzurindovej vlády bol aj ministrom obrany.

Náhradou za Veroniku Remišovú na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by mala byť generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády Slovenskej republiky Lívia Vašáková.

Prečítajte si tiež:

Zo štátnych tajomníkov ministri

Viacerých rezortov sa ujmú ich štátni tajomníci. Ministerstvu zdravotníctva by mal šéfovať Michal Palkovič, na čelo ministerstva práce by mala nastúpiť Soňa Gaborčáková. Na ministerstve hospodárstva by mal Karla Hirmana nahradiť Peter Švec a agrorezortu by sa mal ujať Martin Kováč. 

Ministerkou spravodlivosti by sa mohla stať bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová. V minulosti bola tiež poslankyňou Národnej rady SR.

Posledným známym menom úradníckej vlády je Július Barczi, ktorý by mal viesť ministerstvo kultúry. Barczi je historikom a teoretikom umenia a zároveň súdnym znalcom v odbore umelecké diela. Pracuje v Aukčnej spoločnosti SOGA v Bratislave, uvádza web Slovenskej národnej galérie.

Mená tých, ktorí by mali obsadiť ministerstvá školstva, dopravy, spravodlivosti a životného prostredia, zatiaľ nie sú známe. Zuzana Čaputová by kompletné zloženie úradníckej vlády mala oznámiť v pondelok 15. mája.

Pozrite si reportáž o úradníckej vláde z 8. 5. 2023: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.