Ak nepodchytíme depresiu včas, môže sa skončiť fatálne

Ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Depresia je najčastejšou duševnou chorobou a trpí ňou 13 percent Slovákov.

Nepokoj, únava, úzkosť a strata sebadôvery, to všetko sú príznaky depresie. Ak sa ochorenie nepodchytí a nezačne liečiť, môže sa skončiť aj smrťou. Depresia je najčastejšou duševnou chorobou a trpí ňou 13 percent Slovákov. Zasiahnuť môže každého bez ohľadu na pohlavie, vek alebo postavenie. Môže ju spustiť stresujúca udalosť, strata blízkeho, choroba alebo poruchy v mozgu.

„Depresia je emócia, ktorá stratila svoj účel, svoj zmysel. Čiže človek vlastne ani nevie, prečo má skleslú náladu, prečo sa zle cíti, prečo mu je ťažko," tvrdí prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíra Izáková.

Medzi najčastejšie príznaky patria pocity úzkosti, nespavosť alebo strata sebadôvery. Problémom je, že ľudia s touto chorobou ju často pred svojím okolím skrývajú a nepriznajú, že ich niečo trápi.

Zdroj: TV Markíza

„Pacient prestáva fungovať tak, ako je preňho normálne bežné. Musí sa do vecí nútiť, snaží sa vyhýbať ľuďom, zlyháva jeho pamäť, čiže to sú také prvé signály, keď môj partner na mňa vybuchne podráždene, lebo ho zaťažuje moja prítomnosť," vysvetlila Izáková.

Ak má niekto vo vašom okolí podobné príznaky a trvajú dlhšie ako 10 dní, mali by ste mu pomôcť vyhľadať odborníka. Podľa psychiatričky Lívie Vavruškovej neliečená depresia môže skončiť aj smrťou pacienta, a to samovraždou.

Spojili sme sa s pacientkou, ktorá zažila všetky fázy tohto ochorenia. Čo prežívala, nám popísala v maile. „Depresia sa vkradla do môjho života najskôr veľmi nenápadne. Začalo to práve tým, čomu sa dnes hovorí depka. Zlá nálada, pocit, že sa mi nič nedarí. Napriek tomu, že som v tom čase študovala vysokú školu, mala brigádu, veľa priateľov aj fungujúce rodinné zázemie. Čas som radšej trávila sama v posteli, v tme. Presviedčanie samej seba o svojej zbytočnosti došlo do okamihu, keď som sa pokúsila o samovraždu. Veľkou náhodou sa mi podarilo prežiť. Postupom času, po terapii, som šťastná a vďačná za druhú šancu," opísala nám priebeh choroby.

„Depresia, tak ako povedzme cukrovka, vysoký krvný tlak, je ochorenie liečiteľné, ale je to dlhotrvajúce ochorenie v tom zmysle, že bývajú obdobia, kedy sa pacienti cítia dobre a kedy sa necítia dobre," konštatovala psychiatrička.

Liečba niekedy trvá mesiace, kým lekár nastaví pacienta na liek, ktorý mu najviac pomáha a má najmenej nežiaducich účinkov. Aby sme sa nestali obeťami tohto ochorenia, mali by sme sa naučiť oddychovať, nájsť si čas na naše koníčky, stretávať sa s priateľmi a dopriať si dovolenku.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.