Polícia obvinila v prípade vraždy právnika Ernesta Valka dvoch ľudí

Juraj Bača s Alenou Ďuránovou na seriálovej psychiatrii v kaštieli vo Veľkých Levároch.
Zdroj: TASR

Kľúčového svedka vraždy bude zastupovať Daniel Lipšic.

Policajný vyšetrovateľ obvinil dve osoby v prípade vraždy právnika Ernesta Valka. Jedna je obvinená z vraždy, druhá z lúpeže. Na tlačovej konferencii to v stredu uviedol generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Jozef R. čelí obvineniu z vraždy právnika Ernesta Valka a ďalších trestných činov. Jaroslava K. polícia obvinila pre zločin lúpeže spáchanej so zbraňou. Jozef sa momentálne nachádza vo väzení pre inú trestnú činnosť, Jaroslav je zatiaľ vo väzbe, taktiež pre iný zločin.

Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara sa obvinení ešte v októbri 2010 mali rozhodnúť, že sa pokúsia vylúpiť dom Ernesta Valka. "Začali sledovať dom poškodeného v Limbachu, aby zistili jeho obvyklé správanie," povedal Gašpar.

Jozef si mal podľa Gašpara zadovážiť zbraň kalibru 9 mm a obvinení chceli použiť aj lesť. "Plánovali použiť zapáchajúcu chemikáliu pre otvorenie vchodov do domu," vysvetlil Gašpar.

Dňa 8. novembra 2010 okolo 18. hodiny mali obvinení prísť k právnikovmu domu a čakať na jeho príchod. Aplikovali chemickú látku a ako Valko vošiel do domu, vnikli obaja za ním.
"Jozef mal strelnú zbraň a mal vystreliť na poškodeného. Trafil ho do ľavej strane hrude a spôsobil mu smrteľné zranenie," opísal Gašpar.

Po odchode zahodili strelnú zbraň do vodnej nádrže pri Pezinku. Polícia vražednú zbraň našla a podrobila znaleckému skúmaniu. "Ide o zbraň typovo zhodnú s vražednou zbraňou, bola zistená individuálna zhoda s nábojnicou a strelou nájdenou pri obhliadke miesta činu domu poškodeného," uviedol Gašpar.

Lupiči z právnikovho domu ušli a nič si podľa polície neodniesli. Polícia aj prokuratúra zdôraznila, že motívom spáchania skutku mala byť snaha o majetkový prospech.

Jozef R. čelí obvineniu aj v inom prípade úkladnej vraždy, ktorú mal podľa polície spáchať, aby zakryl inú vlastnú trestnú činnosť. V marci 2014 mal zavraždiť svojho komplica, zastreliť jeho psa a oboch zakopať. Polícia už telo 43-ročného Antona H. aj jeho psa našla.

Námestník Generálnej prokuratúry (GP) SR Peter Šufliarsky doplnil, že orgány činné v trestnom konaní vyšetrovali tento prípad vraždy bez prerušenia sedem rokov. Počas tohto obdobia vykonali podľa neho 12 obhliadok miesta činu, 108 výsluchov svedkov a poškodených, 72 znaleckých dokazovaní, štyri domové prehliadky či 40 prehliadok tela.


Svedka bude zastupovať Lipšic

Bývalý minister vnútra a v súčasnosti advokát Daniel Lipšic bude zastupovať kľúčového svedka vraždy a lúpežného prepadnutia prominentného právnika Ernesta Valka. Informoval o tom Lipšic na svojom konte na Facebooku.

Uvedený svedok je spolupáchateľom lúpeže. Lipšic sa ho rozhodol zastupovať po konzultácii a so súhlasom najbližšej Valkovej rodiny. "Urobil som tak preto, lebo vražda Ernesta Valka takto môže byť vyšetrená a jeho vrah odsúdený," napísal Lipšic.

Svedok, ktorého bude Lipšic zastupovať, sa rozhodol spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní pre dohodu na nižšom treste vo veci, v ktorej je trestne stíhaný. Ďalším dôvodom bola obava o vlastný život.

Lipšic bol pred niekoľkými týždňami cez kolegu, ktorý vykonáva ex offo obhajobu v jednej trestnej veci, kontaktovaný obvineným, ktorý bol prítomný pri vražde Ernesta Valka.

"Kontaktoval ma z dôvodu, že v septembri došlo k nedorozumeniu ohľadom ďalšieho postupu pri uzatváraní dohody o vine a treste, a preto bol rozhodnutý spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní ukončiť. Svoju ďalšiu spoluprácu podmienil tým, aby som ho v danej veci ako obvineného a následne pravdepodobne ako korunného svedka zastupoval," vysvetlil Lipšic.

Výpoveď svedka

Podľa výpovede svedka sa na jeseň 2010 dohodol so svojím komplicom na lúpeži v dome v Limbachu. Mal mu povedať, že majiteľ domu nosí pri sebe značnú sumu peňazí v hotovosti. Po niekoľkodňovom sledovaní domu došlo k lúpeži 8. novembra s cieľom získať hotovosť.

"Keďže páchatelia cez okenný rám aplikovali plyn zo štartovacej pištole, Ernest Valko otvoril pre dráždivosť plynu všetky dvere na terasu. Páchatelia išli dnu postupne a to cez rôzne vchody. Podľa výpovede obvineného, ktorý ma kontaktoval, po jeho príchode do domu zrazu zaznel jeden výstrel, avšak samotný stret jeho komplica s Ernestom Valkom nevidel. Ostatné podrobnosti priebehu skutku nebudem zverejňovať z dôvodu, aby nebolo ohrozené prebiehajúce vyšetrovanie," povedal Lipšic.

Vraždu Ernesta Valka objasnila polícia po siedmich rokoch. Za jeho smrťou má byť lupič J. R. Denníku N to potvrdili dva zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní. Denník už v utorok (10.10.) informoval, že sa rozhodol svedčiť človek, ktorý pri nej bol.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ernest valko

Dôležité udalosti