Uvedená spotreba sa nezhoduje s realitou: Toto sú dôvody, prečo tankujeme častejšie

Tankovanie
Zdroj: TASR

Hovorí o tom analýza Medzinárodnej rady pre čistotu a dopravu.

Oficiálna spotreba áut je odlišná od reálnej. Navyše sa každý rok tento rozdiel zvyšuje. Upozornil na to český Ústredný automotoklub (ÚMAK), ktorý sa odvoláva na analýzu medzinárodného výskumného inštitútu ICCT Europe (Medzinárodná rada pre čistotu a dopravu).

„Nemusíme hneď hovoriť o falšovaní výsledkov, ale skôr o využívaní a, úprimne povedané, zneužívaní medzier v predpisoch a metodike, podľa ktorej sa stanoví oficiálne udávaná spotreba," povedal pre český portál Lidovky.cz hovorca ÚMAK Petr Vomáčka.

Dôvody?

Výrobcovia podľa Vomáčku pri testoch používajú iné pneumatiky, ako sú nakoniec montované na predaj. Navyše autá pred testami predhrievajú, odpájajú alternátor, menia akumulátory, vypínajú klimatizácie a ďalšie spotrebiče, obmedzujú maximálnu rýchlosť pri skúške na 120 km/hod a pod.

Rozdiel medzi oficiálnym číslom a realitou sa rok čo rok zvyšuje. Vlani bol podľa analýzy tento rozdiel až 42 percent, pričom pred 10 rokmi to bolo len 15 percent.

Cieľom však nie je len dosiahnuť, čo najnižšiu spotrebu, ktorá patrí k najsledovanejším ukazovateľom pri kúpe automobilu. Súvisí to aj s emisiami, keďže automobilky musia plniť rôzne ekologické normy.

Problémom je zastaraná metodika

Analýza však hovorí aj o tom, že nejde o podvod. Problémom je skôr zastaraná metodika, ktorá nezodpovedá súčasnosti. V tomto roku však už začne platiť nová a jednotná pre celú Európsku úniu. Postupne ju príjmu všetky členské štáty.

BRATISLAVA/mm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti