Veľký zvrat v prípade advokáta Bžána. Z rozprávkovej odmeny môžu byť iba drobné

Za vyhratý spor s talianskym Enelom o Gabčíkovo, štát sľúbil advokátovi pôvodne odmenu 64 miliónov eur.

Veľký zvrat v prípade miliónového advokáta. Z rozprávkovej niekoľkomiliónovej odmeny môžu byť nakoniec iba drobné. Štát začal špekulovať, že zmluvu s právnikom Radomírom Bžánom označí za neplatnú. Pri jej uzatváraní mohol byť porušený zákon. Minister hospodárstva nevylúčil, že pre kauzu budú padať hlavy.

Za vyhratý spor s talianskym Enelom o Gabčíkovo štát sľúbil advokátovi Bžánovi pôvodne odmenu 64 miliónov eur. Po obrovskej kritike nakoniec štátna akciovka s advokátom vyrokovala sumu vyše 17 a pol milióna eur, z ktorej ešte odrátajú to, čo už advokátovi zaplatili, teda takmer päť miliónov. Zvyšok majú pokryť súdne trovy.

Opozícia dnes o kauze vysokej odmeny chcela hovoriť v parlamente na mimoriadnom výbore. Neprišli ale koaliční poslanci a ani pozývaný minister hospodárstva, ktorý bol v tom čase na rokovaní vlády. Výbor nerokoval.

Všetko môže byť ale nakoniec inak, a advokát Bžán za vyhratý spor o Gabčíkovo nemusí dostať ani jedno jediné euro. Ako problematická sa ukazuje samotná zmluva o poskytovaní právnych služieb.

Aby zmluva so štátom začala platiť, musí byť kompletne zverejnená, a to sa podľa ministra hospodárstva Petra Žigu v tomto prípade nestalo, na internete chýbajú jej prílohy.

Ak by zmluvu spochybnili, Bžána by zrejme vyplatili iba podľa štandardných advokátskych taríf. Dohodu s advokátom podpísal Fond národného majetku, ktorý sa transformoval na spoločnosť MH Manažment, na jej čele je smerácky nominant Branislav Bačík. Ten úvahy o neplatnosti zmluvy odmieta, tvrdí, že zverejňovanie príloh zákon nepožaduje.

„O platnosti a neplatnosti zmluvy môže rozhodnúť iba súd. Nikto - stavovská organizácia, verejný činiteľ, právny experti, ani komisie takúto kompetenciu nemajú", povedal Bačík

Štátna akciovka opakuje, že uchránila štátu 700 miliónov, či ale tieto argumenty postačia je otázne, minister naznačil, že vo vedení štátnej akciovky môže nastať zemetrasenie.

Oslovili sme aj advokáta Bžána, ako reaguje na to, že zmluva nemusí byť platná. Na otázky ale neodpovedal, v utorok sa vyjadril, že dohodu o vyše 17 miliónovej odmene považuje za férovú a nebude sa k nej ďalej vyjadrovať. Opozícia chce o celej kauze hovoriť na mimoriadnej schôdzi parlamentu, zároveň vyzývajú políciu a prokuratúru aby začali v tejto veci konať.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Enel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.