Štát digitálne vyškolí o 70-tisíc seniorov menej ako pôvodne sľuboval

Senior a tablet
Seniori a práca s tabletom. Zdroj: Shutterstock/Prostock-studio

Vyškoliť 172 800 seniorov a sekundárne aj zdravotne či sociálne znevýhodnených v rámci IT zručností a rozdať im tablety. To bol pôvodný cieľ projektu Digitálny seniori, zakotveného v Pláne obnovy a odolnosti SR. Najnovšie sa avšak tento počet znížil o približne 70 000. Upozornil na to portál živé.sk.

Zníženie cieľového počtu vyplýva z upraveného znenia Plánu obnovy a odolnosti SR, schváleného vládou v apríli. Dôvodom jeho zmien je podľa vlády momentálna situácia v Európe spôsobená vojnou na Ukrajine a zapracovanie kapitoly REPowerEU ako plánu na ukončenie závislosti od ruských palív úsporou energie i urýchlením prechodu na čistú energiu.

Prečítajte si tiež:

Ako dôvod vláda tiež uviedla, že sa znížilo množstvo vyčlenených finančných prostriedkov. Podľa nich nastali objektívne okolnosti, kvôli ktorým plán nie je možné zrealizovať v pôvodne plánovanej miere.

Prvotne plánovaná investícia na projekt zlepšovania digitálnych zručností seniorov a distribúcie tabletov sa tak znížila z pôvodných 65 074 eur na 39 319 eur.

Predregistrácia na kurzy pokračuje

Podľa pôvodného plánu malo byť ročne vyškolených 30 000 ľudí. Školenia majú prebiehať v mnohých mestách na Slovensku. Záujemcovia sa môžu momentálne na kurzy iba predregistrovať na stránke MIRRI prípadne telefonicky cez bezplatné call centrum, a to na úrovne začiatočník i pokročilý. 

Prečítajte si tiež:

Zmeny nastali aj v iných častiach

Zníženie rozpočtu postihlo aj iné časti komponentu Digitálne Slovensko. Jednou z nich je napríklad digitálna transformácia poskytovania služieb verejnej správy, do ktorej sa investuje približne o 20 000 eur menej.

Peniaze skresali aj posilneniu preventívnych opatrení, zvýšeniu rýchlosti detekcie a riešeniu incidentov o približne 900 000 eur. V praxi pôjde o zníženie počtu rekonštrukcií a dobudovania zabezpečených priestorov pre informačné systémy kritickej infraštruktúry. Malo ich byť 72, teraz je plánovaný počet 54.

Seniorom zvýšili dotáciu na rekondičné pobyty. Od júna sa príspevok zvýši z 50 na 100 eur:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.