Nový dokument o slovenskom pôrodníctve: Lekár priznal, že občas facká rodičky

Film pootvoril 13. komnatu, kompetentní o jeho obsahu však mlčia.

Odvrátená strana slovenského pôrodníctva. Mladá filmárka ukazuje, že priviesť dieťa na svet nemusí byť najkrajším dňom v živote ženy. V kontroverznom dokumente zachytila sporné praktiky na pôrodných sálach, aj výpovede, z ktorých vás zamrazí.

Lekár: „Že bola úplne hysterická, jednoducho vôbec nepočúvala, čo som jej hovoril a vôbec netlačila. No tak ale zase odtiaľ potiaľ, lebo zase viete, keď sa vám má to dieťa tam podusiť v pôrodných cestách, tak zase tam už sranda končí. Takže tam som si povedal, že tam bude lepšie brachiálne dorozumievanie sa s tou rodičkou?"
(neznáma): „Čo to je brachiálne?"
Lekár: „Ručne."

Aj takúto lekársku výpoveď ponúka dokument režisérsky Zuzany Límovej, ktorý ukazuje pôrody v Bratislave.

Zdravotná sestra: „Brachiálne si jej to vysvetlil?"
Lekár: „Brachiálne."
Zdravotná sestra: „Čo je to? Fackou?"
Lekár: „Fackou, no. Ale bežne sa to používa. Nejaká ďalšia otázka?"

Upozorňujeme, že niektoré zábery v reportáži Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej nie sú vhodné pre citlivé povahy a maloletého diváka.


Prečo to teda v našej najväčšej nemocnici robia? Vedenie sa ku konkrétnym otázkam na praktiky zachytené vo filme nevyjadrilo a hovoria, že si ho chcú najprv pozrieť. „Na podnet nového generálneho riaditeľa bude zriadená pracovná skupina, ktorá odborne zhodnotí obsah filmu," reagovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.

Film vznikol ako diplomová práca slovenskej režisérky, ktorá študovala v Taliansku. Na svetlo sveta sa však nedostával ľahko. Bývalé vedenie Univerzitnej nemocnice sa ho vraj snažilo niekoľko mesiacov zastaviť. „Myslím si, že im prekážal pohľad do zrkadla. Viem, že niektorí sú veľmi nespokojní. Dúfam, že budeme mať priestor sa spolu o tom porozprávať," naznačila Límová.

Film si chcú pozrieť aj na ministerstve zdravotníctva a až potom sa vyjadria a zaujmú stanovisko. Aj k pasáži, kde sa hovorí o facke. Ako sa ministerstvo a Univerzitná nemocnica napokon k celej situácii postavia budeme podrobne sledovať.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Univerzitná nemocnica Bratislava

Dôležité udalosti