Detaily, z ktorých mrazilo. Vypovedal kľúčový svedok vraždy Ernesta Valka

Policajná razia
Zdroj: TV Markíza

Jaroslav Klinka prišiel na výsluch v sprievode ozbrojeného komanda.

Kľúčový svedok vraždy advokáta Ernesta Valka vypovedal pred vyšetrovateľom. Pri niekoľko hodinovom výsluchu uvádzal Jaroslav Klinka detaily, z ktorých vraj mrazilo. Komplica Jozefa Radiča, ktorý podľa neho prominentného advokáta zastrelil jediným výstrelom, sa vraj začal báť už v tú noc, keď videl na zemi nehybné telo Valka.

Jaroslav Klinka prišiel na výsluch v sprievode ozbrojeného komanda. Bez jeho výpovede by sa verejnosť nikdy nedozvedela, kto vlastne zavraždil doktora Valka. Vyšetrovateľovi popisoval udalosti z ôsmeho novembra 2010 - minútu po minúte.

„Veľmi detailne popísal skutok ako sa stal," uviedol jeho obhajca Daniel Lipšic.

Obvinenému z vraždy Ernesta Valka Jozefovi Radičovi vraj sťažuje situáciu tak, že jeho výpoveď je ľahko overiteľná aj inými dôkazmi. Pred Klinkovou výpoveďou Radič popieral, že by bol na Valka strieľal a vinu hádzal na Klinku. Po jeho vypočutí ale odpoveď Radičovho advokáta bola takáto.

„Ja netrvám na ničom, je to tvrdenie môjho klienta, ktoré ja ako advokát rešpektujem," povedal Ladislav Kuruc.

No a dôvodom, prečo sa Jaroslav Klinka rozhodol objasniť Valkovu vraždu je ten, že vyšetrovateľovi povedal, že Jozef Radič sa ho chcel údajne zbaviť.

O život sa vraj bál, keď videl na zemi mŕtveho právnika. Myslel si, že Radič ho zastrelí zozadu, a tak mu kázal, aby z vily utekal pred ním. Rečniť ale začal pre granát, ktorý mu mal neskôr Radič darovať, aby ho niekde na samote vyskúšal.

„Policajná expertíza preukázala, že bolo s ním manipulované a že by mu vlastne vybuchol v rukách," uviedol Lipšic.

Klinka však o prerobenom granáte netušil a celé roky ho skrýval u seba, na expertízu ho zobrali, až keď mu ho zhabali po nevydarenej lúpeži v kremnickej banke. To, že sa rozhodol vypovedať, aby Radiča usvedčil z vraždy Ernesta Valka podmienil tým, že ho bude obhajovať Daniel Lipšic. Ten bol ale v čase Valkovej vraždy ministrom vnútra. Či je tam konflikt záujmov, preveruje teraz advokátska komora.

„Dohľad nad riadnym výkonom advokácie patrí k základným úlohám Slovenskej advokátskej komory. Môžeme potvrdiť, že danú vec prešetrujeme a bude sa ňou zaoberať revízna komisia," znie stanovisko komory.

Daniel Lipšic je pripravený komisii odpovedať na všetky otázky. Ako minister vnútra bol, ako tvrdí, iba pred Valkovým domom a nemal prístup k žiadnym materiálom.

„Ja som si vždy myslel, že v tomto máme spoločný cieľ a dokonca som si myslel, že je v záujme slovenskej advokácie, aby bola odhalená vražda jej veľmi prominentného člena," vyhlásil Lipšic.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Braňa Tomagu:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti