Pijete kávu alebo zelený čaj po prebudení? Robíte chybu

DAJTO V BOXE: Joshua vs. Pulev
Zdroj: TDCN/shutterstock.com

Bukovský tvrdí, že tento rituál si máme nechať až 150 minút po zobudení.

Najnovšie zistenia vo svete zdravia. To je doména lekára a odborníka na zdravú výživu Igora Bukovského, ktorý ich prezentuje pravidelne v teleránovej rubrike.

Tento týždeň predstavil tri baktérie, ktoré vďaka kyslíku umierajú. Zlepšujú však účinok pri onkologických ochoreniach. "Keď nám v čreve žijú dobré baktérie, má to podporu liečby pri melanóme. Vieme ich podporiť tým, že budeme jesť viacej vlákniny v kombinácii s laktobacilmi," povedal Bukovský. Ocenil, že baktérie žijúce v našom čreve sú prospešné pre zdravie.

Sója a naše zdravie

Tejto plodiny, v súvislosti s naším zdravím, sa nemusíme báť. Tvrdí, že táto plodina ochráni ženy pred rakovinou prsníka, najmä ak ju jedia ženy počas puberty.  "Pri najkomplikovanejšej rakovine prsníka pomáha. Mám na mysli tempeh, tofu i sójové mlieko. Toto sú naprirodzenejšie príjmy sóje. Sójové mäsá by som už k tomu neradil," nechal sa počuť.

Káva a ráno

V našom 24-hodinovou cykle pozorujeme kolísanie hormónu a tým je kortizol. Podľa Bukovského hodinu po zobudení dosahuje vrchol, čo je medzi 08.00 až 09.00 h. Ak vstávate skôr, je to vždy 60 minút po zobudení. A vtedy káva nemá žiadny efekt, čo však necítime. Najideálnejšie je piť kávu medzi 09.30 až 11.30 h. Vtedy bude mať káva najväčší efekt," vysvetlil Bukovský.

Popoludní, do 15.00 až 16.00 h odporúča nahradiť šálku kávy tromi šálkami zeleného čaju. "Bude to mať rovnaký efekt, z hľadiska kofeínu a bude to lepšie rozložené a bude to mať viac antioxidantov," dodal.

A po koľkých hodinách od zobudenia si máme dať kávu? Bukovský tvrdí, že aby sme pocítili a dosiahli najväčší efekt z kávy, mali by sme ju piť asi 2,5 až 4,5 hodiny po zobudení.


BRATISLAVA/Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti