Hirman: Expo Dubaj sa zmenilo na rodinné výlety. Podávam pre to súdne žaloby

Karel Hirman
Karel Hirman. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na Ministerstve hospodárstva (MH) SR sa v súvislosti s organizáciou slovenskej účasti na svetovej výstave Expo Dubaj počas vedenia predchádzajúceho ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) zistili „veľmi závažné nedostatky“. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede minister hospodárstva Karel Hirman pri hodnotení takmer osemmesačného pôsobenia v čele MH SR.

„Bohužiaľ, musím oznámiť, že v súvislosti s Expo Dubaj sa za osem mesiacov (pôsobenia) boríme s veľmi závažnými nedostatkami. Ešte prebiehajú na ministerstve audity, pretože sa tu nenachádzajú základné dokumenty, základné faktúry a ďalšie náležitosti spojené s financovaním a organizáciou Expo Dubaj. Aktuálne, nevysporiadané, zatiaľ nám známe finančné záväzky súvisiace s Expo Dubaj už presahujú jeden milión eur. Podávame preto prvé súdne žaloby, lebo, bohužiaľ, už iné možnosti nemáme,“ priblížil.

Prečítajte si tiež:

Problém je aj s Volvom

Poznamenal, že nové vedenie ministerstva hospodárstva bude musieť v tejto veci zvažovať ďalšie kroky. „Objavujú sa nové a nové skutočnosti, respektíve otázky, na ktoré bude musieť odpovedať nové vedenie MH SR,“ podčiarkol minister.

Expo Dubaj sa podľa Hirmana za predošlého vedenia MH SR „do istej miery zmenilo na rodinné výlety a výlety pre kamarátov“. „Nemali by sme na ne však prispievať zo spoločnej kasy, mali by si ich zaplatiť tí, ktorí si toto organizovali a zúčastňovali sa toho,“ dodal Hirman.

Problémom z obdobia predchádzajúceho vedenia rezortu hospodárstva sú podľa jeho slov komplikácie pri verejnom obstarávaní súvisiace s priemyselným parkom Valaliky. „Ďalšou vecou, ktorá sa objavila a ktorá sa bude musieť riešiť, je verejné obstarávanie Volvo Valaliky Industrial Park. Tam koncom roka začala intenzívna komunikácia s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre nápravu a riešenie verejného obstarávania. Zo strany ÚVO je tam v súčasnosti niekoľko závažných otázok a podnetov,“ doplnil minister.

Prečítajte si tiež:

SaS reagovala 

Na Hirmanove tvrdenia reagoval podpredseda SaS Karol Galek, ktorý bol za predchádzajúceho vedenia na rezorte hospodárstva štátnym tajomníkom.

„Ak Hirman nebol doteraz schopný zorientovať sa v problematike, nedokazuje to príliš veľa o jeho manažérskych kvalitách. V prípade, že má podnety na súdne žaloby, mal by určite konať. Politická kampaň sa robí dobrým programom a kvalitnými výsledkami, nie takto,“ doplnil predseda SaS Richard Sulík s tým, že Expo bolo hodnotené ako úspešná prezentácia Slovenska v zahraničí. Pre detailnejšie otázky odporúča osloviť vtedajšiu komisárku pre Expo.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 10. 5. 2023:

TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.