Nová protidrogová legislatíva: Za trochu trávy už nebude hroziť súd

Cieľom nových pravidiel je okrem zmiernenia trestov aj ich zjednotenie.

Za trochu trávy by už nemali v budúcnosti mladých čakať súdy. Ministerstvo spravodlivosti prichádza s novou právnou úpravou v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou. Zdôvodňuje to tým, že napriek vysokým trestom sa nepodarilo dosiahnuť preventívny ani odstrašujúci účinok.

Hlavným cieľom nového zákona je aby za držbu rovnakého množstva drogy boli udeľované rovnaké tresty. Postihovaní majú byť najmä tí, ktorí s drogami obchodujú vo veľkom. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) predloží zákon poslancom na pripomienkovanie.

Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo štatistiky, podľa ktorých na Slovensku vyskúšalo marihuanu až 30 percent mladých ľudí. Podľa európskeho prieskumu z roku 2015 v našej krajine rastie počet dospievajúcich ľudí (15-34 rokov), ktorí experimentujú s touto drogou. Z uvedených zistení tak vyplýva, že každému tretiemu mladému človeku na Slovensku dnes hrozí, alebo by mohlo hroziť trestné stíhanie a následne väzenie alebo podmienka.


„Návrhom zákona sa snažíme dosiahnuť stav, keď za držbu rovnakého množstva drogy budú udeľované rovnaké tresty, čo dnes na základe nejednoznačnej formulácie v zákone a nepredvídateľnému postupu súdov v jednotlivých prípadoch nemožno zaručiť. Rovnako je našou snahou odhaľovať a postihovať predovšetkým dílerov a tých, ktorí „riešia" drogy vo veľkom a pôsobiť aj výchovne, preventívne a inak na užívateľov drog a experimentátorov," píše sa v stanovisku rezortu spravodlivosti k novej právnej úprave.

Nová právna úprava presnejšie stanovuje množstvá drog, od ktorých sa následne odvíja trestnosť daného skutku. Zmiznú tak vágne pojmy ako pre vlastnú potrebu" a „obvykle jednorazová dávka drogy". Netrestné opatrenia by mali mať prednosť pred kriminalizáciou, ktorá by mala slúžiť ako krajný prostriedok. Zmyslom zákona, ktorý by mal vstúpiť do platnosti 1. marca 2018, je ponúknuť ľuďom šancu na nápravu.

Ako to bude vyzerať v praxi

Cieľom nových pravidiel je okrem zmiernenia trestov aj ich zjednotenie. Niektoré súdy dnes trestajú podmienkou aj za 0,4 gramu marihuany, iné zasa nie.

Ak návrh prejde, za gram marihuany by už ľudí nečakal súd a pravdepodobne aj podmienka, ale iba pokuta do výšky 165 eur.

Nepatrné množstvo drogy však budú posudzovať ako priestupok iba raz ročne, pri opakovanom previnení budú užívateľov stíhať. Mladiství navyše budú musieť prejsť vyšetrením, a ak budú závislí, čaká ich liečenie.

Hranica priestupku bude pri pervitíne 0,2 gramu, pri heroíne 0,5 gramu, kokaín nebude trestný čin do 0,3 gramu a amfetamín do 0,2 gramu.

Pri ostatných drogách bude jednorázová dávka 1 gram, v zákone pribudnú aj huby s omamnými účinkami, ktoré budú priestupkom do 10 gramov. V prípade marihuany nebudú skúmať iba gramáž, ale aj množstvo účinnej látky.

Za väčšie množstvá drogy budú tresty odstupňované podľa ich hmotnosti. Súd môže trest odpustiť aj v prípade, ak niekto túto hranicu prekročí, no maximálne do výšky 10 gramov. Prokurátor Jozef Čentéš hovorí, že súd môže prihliadnuť na to, ak užívateľ napríklad dovtedy neporušil zákon. Nebude to však pravidlo a nebude sa to týkať ani dílerov.

Tresty, množstvá drog aj iné detaily sa ešte pravdepodobne budú meniť, ministerka Žitňanská očakáva širokú diskusiu medzi odborníkmi aj laikmi.

BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti