Domáce

Pozrite si, koľko u nás míňajú turisti. Najviac východoeurópania

Mraky nad Tatrami
Zdroj: TASR

Maďari milujú južné Slovensko, Rusi zase Tatry.

Najviac peňazí míňajú pri návšteve hlavného mesta ruskí turisti. V bratislavských obchodných centrách utratia za deň v priemere vyše 90 eur, čo je trojnásobok toho, čo obvykle dávajú iní návštevníci. Vo všeobecnosti turisti málo míňajú na kultúru.

Vyplýva to z dotazníkového prieskumu, ktorý medzi októbrom a decembrom minulého roka uskutočnila Ekonomická univerzita pre bratislavskú organizáciu cestovného ruchu Bratislava tourist board (BTB). Otázky kládla vyše dvom tisíckam zahraničných turistov.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Spomedzi oslovených návštevníkov mala najväčšie zastúpenie veková kategória medzi 26 a 40 rokov a tri štvrtiny opýtaných prišla do Bratislavy individuálne. "To bolo pre nás prekvapením, lebo sme si mysleli, že Bratislava je skôr pre organizované skupiny a pre organizované skupiny seniorov," podotkla výkonná riaditeľka BTB Michaela Potočárová. 

Turisti a peňaženky

Tretina opýtaných bola v meste len jeden deň, dve tretiny aj prenocovali. Jednodňoví výletníci strávili v Bratislave v priemere 12 hodín, tí, ktorí sa aj ubytovali, v priemere 2,5 dňa.

Turista v hlavnom meste podľa prieskumu minie v priemere asi 111 eur na osobu a deň, v čom nie sú započítané náklady na dopravu do Bratislavy. Za jedlo dá 27 eur, za ubytovanie 28 eur, na nákupy minie do 30 eur a na suveníry zase asi 10 eur.

"Výdavky na kultúru alebo na ďalšie podujatia, kde je potrebné zakúpiť si vstupenky, bol v priemere 3 eurá. Tam vidíme nedostatok, buď v nízkom záujme alebo v slabej propagácii," pokračovala Potočárová.

Nadpriemerné výdavky na kultúru prieskum evidoval u ázijskej a ruskej individuálnej klientely. Turisti sa podľa prieskumu najčastejšie ubytovávajú v troj- až štvorhviezdičkových hoteloch alebo zostávajú u známych.

Rusi minú za deň v Bratislave v priemere 260 eur, nasleduje Veľká Británia (154 eur), Taliansko (149 eur), Ázia (136 eur) a Francúzsko (118 eur). Návštevníci zo Španielska minú asi 73 eur.

Turisti zo vzdialenejších krajín navštevujú Bratislavu podľa prieskumu v kombinácii s návštevou iných krajín či miest.

Česi si napríklad pozerajú aj iné kúty Bratislavského kraja, Nemci kombinujú návštevu Slovenska s cestou do Rakúska, Rusi zase návštevu Bratislavy s návštevou kúpeľov alebo Tatier a Maďari preferujú spolu s Tatrami ešte aj lokality južného Slovenska.

Až 98,5 percenta opýtaných je s návštevou Bratislavy spokojných až veľmi spokojných a 85,5 percenta by sa chcelo ešte do Bratislavy vrátiť (37 percent sa vyjadrilo, že ich opätovná návšteva je veľmi pravdepodobná).

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.