Nekonečná cesta zo západu na Liptov. Bez obmedzení je už len jedna trasa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dostať sa po našich cestách bez zdržaní je už malý zázrak. O ceste zo západu na Liptov a ďalej na východ to dnes platí dvojnásobne. Rekonštrukcie ciest spustili cestári tak, že trasa bez zdržania je už len jedna. A tá je zas dlhšia.

Prepadnutú vozovku pod Strečnom už začali frézovať. Jej prepadnutie dopomohlo k urýchleniu jej opráv. Podľa slov riaditeľa žilinskej správy ciest Ivana Brečku začali s odstraňovaním vrchnej asfaltovej vrstvy. Práce sa vykonávajú v nočnom režime.

Mnohé obmedzenia

Cez víkendy a počas pracovných dní medzi šiestou hodinou večer a tiež ráno premávku púšťajú iba v jednom smere. V takomto režime bude úsek minimálne do konca mája. Kolónam sa tak nevyhneme.

Strečno je kategorizované ako priesmyk, obchádzka je v úseku problematická, dodáva Brečka. Trasa medzi Martinom a Žilinou dokonca obchádzkovú trasu nemá, obísť ju možno iba cez Terchovú a Zázrivú. Aj tam sa však vodiči stretnú s obmedzeniami.

Prečítajte si tiež:

Hovorkyňa ŽSK Eva Lacová dodáva, že po zimnej prestávke sa pokračuje aj v rekonštrukcii mosta v Krasňanoch. Ďalšími opravovanými sú mosty v Belej a tiež v Terchovej.

Na opravu mostov získal kraj peniaze cez eurofondy. „Stavebné práce na všetkých úsekoch budú ukončené do začatia zimnej údržby,“ dodáva Lacová.

Spomalenú premávku riadia semafory, v čase dopravnej špičky aj regulovčíci.

Prečítajte si tiež:

Problematický je aj úsek cez Donovaly v smere na Liptov. Jedna rozsiahla rekonštrukcia je od Banskej Bystrice a druhá, takmer 5 kilometrov dlhá, medzi Korytnicou a Liptovskou Osadou.

Momentálne sa na troch miestach čaká na semaforoch. V bežnej premávke je zdržanie do desať minút, ale tvoria sa aj vyše hodinové kolóny.

Najhoršie sú piatky a víkendy

Starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma hovorí o najhoršej situácii počas víkendu. „Zdržanie býva hlavne cez víkend, alebo v piatok v poobedňajších hodinách, hlavne keď sú predĺžené víkendy, keď sa západ presúva na Liptov do Tatier.“

Meškania pre problematickú dopravu postihli aj autobusy. „V piatok spoje na trase z Banskej Bystrice do Liptovského Hrádku, alebo na Oravu, meškajú aj viac ako jednu hodinu,“ povedal Peter Stach, hovorca spoločnosti Arriva.

Prečítajte si tiež:

Podľa hovorcu Slovenskej správy ciest Marzina Guziho je cestná svetelná signalizácia prispôsobená dĺžkam úsekov a vyprázdňovaniu vozidiel a je vzájomne synchronizovaná. „Obmedzenia dopravy sa týkajú iba úsekov, ktoré sa aktuálne opravujú, a to len v nevyhnutnom čase,“ dodal hovorca.

Jediná trasa, ktorou sa dá zo západu cez Banskú Bystrica dostať na Liptov bez zdržaní, je cez horský priechod Čertovica a tak to bude ešte asi rok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.