Odchádzajúci ministri dostanú tučné odstupné. Nárok majú aj tí, ktorí slúžili len pár mesiacov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Neodídu naprázdno. Odchádzajúcim ministrom patrí podľa zákona tučné odstupné. Dostanú ho aj členovia vlády, ktorí boli v úrade len niekoľko mesiacov. Tisícky eur tak pristanú na účte aj končiacemu šéfovi agrorezortu Samuelovi Vlčanovi, ktorého firma dostala miliónovú dotáciu. Nie všetci ministri majú na odchodné nárok.

Podľa zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov patrí členovi vlády po skončení funkcie plat ešte tri mesiace.

Trojnásobná výška platu je pekný darček na rozlúčku. Odstupné predstavuje sumu takmer 14-tisíc eur.

Tri mesačné platy však nedostanú všetci členovia Hegerovej vlády. Podľa zákona patrí iba tým, ktorí z ministerského kresla odídu do civilu.

„Toto ustanovenie sa nevzťahuje na člena vlády, ktorý bezprostredne po skončení výkonu funkcie začal vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa Slovenskej republiky,“ uviedol Hegerov hovorca Matej Neumann.

Ministri, ktorí sa vracajú do parlamentu, odchodné nedostanú, keďže budú následne poberať plat poslanca. A navyše ak nebudú poslancami aspoň päť mesiacov, čo je otázne, nedostanú ho, ani keď skončia v parlamente.

Prečítajte si tiež:

Nárok na odstupné tak majú iba siedmi končiaci členovia Hegerovho kabinetu. Niektorí pritom boli ministrami iba osem mesiacov, rovnako štedrý darček dostane aj Samuel Vlčan, ktorý sa rozhodol odstúpiť, potom čo vyšlo najavo, že jeho rodinná firma získala takmer 1,5-miliónovú dotáciu od envirorezortu.

Ministri, ktorí smerujú do parlamentu, si v poslaneckých laviciach sadnú na miesta svojich straníckych  náhradníkov. Svoje mandát musí uvoľniť aj poslanec Sebastián Kozarec, toto volebné obdobie ho vystriedajú už po tretí raz.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.