Poslanci za SaS žiadajú ministerstvo vnútra o dočasnú deaktiváciu elektronických podpisov

Občiansky preukaz s čipom.
Zdroj: minv.sk

Reagujú tak na informácie, že čipové občianske preukazy sú heknuteľné.

Poslanci Národnej rady SR za SaS žiadajú ministerstvo vnútra, aby do vyriešenia problému s elektronickými občianskymi preukazmi plošne deaktivovali elektronické podpisy. Reagujú tak na informácie, že čipové občianske preukazy sú heknuteľné.

"V prípade elektronických podpisov je dotknutých približne 300.000 ľudí," poukázala Jana Kiššová, ktorá na dnešnej tlačovej konferencii kritizovala neinformovanie verejnosti zo strany kompetentných. "Deje sa to, že ešte aj dnes boli vydávané elektronické podpisy, ktoré sú ľahko zneužiteľné," doplnil Jozef Rajtár.

Karol Galek upozornil, že každý, kto sa cíti ohrozený, by si mohol za štandardných okolností zablokovať elektronický podpis online. Táto funkcia je však podľa neho nateraz nefunkčná.
Portál aktuality.sk s odvolaním sa na platformu slovensko.digital priniesol informáciu, že slovenské elektronické občianske preukazy nie sú úplne bezpečné. Obsahujú zraniteľnosť, ktorá vraj umožňuje z každého elektronicky podpísaného dokumentu získať privátny kľúč majiteľa. V praxi to znamená, že je možné sfalšovať elektronický podpis.

Ministerstvo vnútra dnes informovalo, že pri dodržaní zásad bezpečnosti nie je používanie elektronického podpisu ohrozené. Upozornilo, že ak si držiteľ elektronického občianskeho preukazu dôsledne chráni svoj bezpečnostný osobný kód BOK, nie je dôvod na paniku.

"Elektronická komunikácia v prostredí slovenského e-Governmentu si totiž vyžaduje opakované prihlasovanie cez BOK pri používaní elektronického podpisu, čo je inokedy terčom kritiky. Pri dodržaní zásad bezpečnosti nie je používanie elektronického podpisu ohrozené," uviedol tlačový odbor rezortu.

Možnosť vzniku bezpečnostného problému je podľa dosiaľ zverejnených informácií údajne len teoretická a vyžadovala by si dlhodobé nasadenie 640 serverov počas obdobia jedného roka. "Okrem toho doposiaľ všetky bezpečnostné certifikáty vydané certifikačnými autoritami sú platné," doplnil rezort vnútra.

Ministerstvo tvrdí, že pracuje na eliminácii možného zneužitia. Držitelia elektronických občianskych preukazov si svoje doklady podľa neho nebudú musieť meniť. Ak však považujú riziko za vysoké, môžu certifikáty pre tvorbu kvalifikovaného elektronického podpisu zneplatniť využitím buď elektronickej služby alebo na oddelení dokladov.

"V krátkodobom horizonte eliminujeme riziko zväčšením generovaného kľúča a v strednodobom horizonte zmeníme celý algoritmus jeho generovania. Pri obnove a generovaní nových komponentov pre tvorbu kvalifikovaného elektronického podpisu v maximálnej miere využijeme elektronické služby," dodal rezort vnútra.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Občiansky preukaz

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.