Urobiť si vodičák v Bratislave je oveľa ťažšie ako v iných mestách

1_tinova_lekar_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Mnohí si na šoférovanie po hlavnom meste nevedia zvyknúť.

Robiť si vodičák na bratislavských cestách je skúška ohňom. Rozprávať by o tom mohli mladí šoféri, ktorí sa do autoškoly prihlásili v hlavnom meste. Štatistika hovorí, že práve v hlavnom meste najviac šoférov dostane vodičský preukaz až na druhý pokus. Z jazdy v hustej premávke sú často spotení aj tí, ktorí absolvovali autoskúšku v inom meste.

Tisíce áut, rýchla doprava, veľké mesto. Robiť autoškolu v Bratislave nie je jednoduché. Záverečnú skúšku zvládne podstatne menej ľudí, ako inde. V mnohých prípadoch ju musia nádejní šoféri opakovať. Za prvých šesť mesiacov v tomto roku takmer 25 percent. V susednom trnavskom kraji to bolo asi 16 percent.

Teóriu však zvládajú nádejní vodiči všade rovnako. Problém majú v jazde. Čím väčšie mesto, tým menšia pravdepodobnosť, že skúška z jazdy bude bez problémov.

„Prísnejšie sú v tom, že v Bratislave ten vodič je počas skúšok vystavený reálnej premávke, ktorá v Bratislave je, kým v iných mestách a povedzme, čim menších, tá premávka je oveľa kľudnejšia, a teda skúšky sa robia ľahšie," povedal dopravný analytik.

To, že je náročnosť jazdenia v hlavnom meste väčšia, potvrdil aj inštruktor.

Hovoria o tom aj vodiči, ktorí prišli do Bratislavy z menších miest a na šoférovanie po hlavnom meste si nevedia zvyknúť. A to i napriek tomu, že jazdu vo svojom meste zvládli na jednotku.

„Bol to šok prísť z Malaciek sem do Bratislavy. Veľký rozdiel je v križovatkách. Treba dávať pozor na semafory a na križovatky," povedal Malačan.

Okrem križovatiek sa sťažujú na viac áut, nebezpečné zaraďovanie do pruhov či električky.

„Treba predvídať viacej ako v nejakej dedine. Treba stále pozerať značky, ja to robím nonstop. Je tu viac chodcov, je tu viac áut a samozrejme viac ciest. Keď dôjdem z Bratislavy domov, tak sa mi šoféruje oveľa ľahšie ako v Bratislave, už len z hľadiska nižšieho počtu áut," dodal Trenčan.

Pred vjazdom na bratislavské cesty majú rešpekt najmä návštevníci. Dnes im výrazne pomáha navigácia, dobré nervy a neraz aj ohľaduplnosť domácich.

 


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vodičáky

Dôležité udalosti