Ozajstná cesta smrti. Na dvojkilometrovom úseku pri Prievidzi sa zabilo takmer 30 ľudí

vajco_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Už dávno tam mala stáť rýchlostná cesta. Teda aspoň podľa sľubov politikov.

Sľúbili no nesplnili. Jedna z najtragickejších dopravných nehôd u nás sa stala na úseku, kde už mala byť vybudovaná rýchlostná cesta. Teda aspoň podľa sľubov politikov. Autá ale stále jazdia na starej a nebezpečnej ceste.

Cesta smrti. Aj takto označujú miestni úsek v katastri obce Nitrica, ktorý meria asi 2,3 kilometra. A majú na to dôvod. „Na tomto úseku od roku 1977 je v našej matrike zapísaných 22 mŕtvych, ešte raz opakujem 2,2 km kataster a 22 mŕtvych," povedal nám starosta Miroslav Beňadik.

Po poslednom víkende je ale toto číslo vyššie. Sedem opatrovateliek sa vracalo domov z Rakúska. Mikrobus, v ktorom sa viezli, sa čelne zrazil s kamiónom. Nehodu neprežilo sedem žien a ich vodič.

„Zhruba v tom istom mieste bola havária kde zahynul muž, ktorý sa išiel sa ženiť a išiel kupovať obrúčky. Po ľavej strane tri ľudské životy - mamka s dvoma dcérami," konštatoval Beňadik.

Starosta si každú smrteľnú nehodu zapísal do mapy. Podľa mnohých by ale nehôd mohlo byť menej. A dokonca si myslia, že posledná nehoda by určite nemala fatálne následky, ak by tu stála rýchlostná cesta.

„Lebo keby aj rovno že fakt nejaký vodič zaspí, tak sa nemôžu čelne zraziť, takže určite by to bola veľká pomoc hlavne na tú cestu," tvrdí majiteľ odťahovej služby Peter Rybanský.

Podľa sľubov politikov tu už dávno mala byť rýchlostná cesta. Niekdajší šéf rezortu dopravy Ľubomír Vážny ešte v roku 2008 vyhlásil, že sa začne stavba R2 na úseku Trenčín -Nováky v roku 2010 a ukončí sa v roku 2014.

Je rok 2017 a ani to tu nevyzerá, že by sa vôbec niečo pripravovalo. Starosta obce Nitrica sa vyznal, že stratil nádej aj chuť.


Časť rýchlostnej cesty v trenčianskom kraji už vodiči využívajú. V polovičnom profile je spustený obchvat Bánoviec nad Bebravou. Čo ale zvyšok?

„Termíny realizácie závisia od výsledkov štúdie realizovateľnosti, ktorá navrhuje technické a ekonomické riešenie trasy, od stavu pripravenosti a dostupnosti finančných zdrojov na výstavbu. A preto zastávame názor, že je potrebné uvažovať aj o iných formách financovania výstavby diaľnic," vyhlásila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Rezort chýbajúce úseky R2 zapracoval do prílohy k novele zákona o rozpočtovej zodpovednosti, na základe ktorého by sa otvorila dlhová brzda.

Podľa Duckej tá by umožnila výhodne si požičať peniaze na urýchlenie výstavby a prípravy diaľnic a rýchlostných ciest, vrátane projektovej dokumentácie a výkupu pozemkov.

Už sa teda nesľubuje, kedy bude rýchlostná cesta hotová. Vyzerá, že to tak skoro nebude.

NITRICA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prievidza

Dôležité udalosti