Ďalší právnik dostal obrovskú odmenu od štátu

MH Manažment ich vyplatil za právne poradenstvo. Čo presne sa za týmto všeobecným pojmom skrýva, je záhada.

Ďalší právnik s obrovskou odmenou. Štátny MH Manažment nebol štedrý len k Radomírovi Bžánovi, milióny vyplatil aj iným. Podľa opozície dokonca za spor, ktorý sa ani nedal prehrať.

Vo februári 2017 zaplatil MH Manažment advokátskej kancelárii Dvorecký a partneri bezmála osem miliónov eur. Na svojej stránke píšu len, že to bolo za právne poradenstvo. Čo presne sa za týmto všeobecným pojmom skrýva, je záhada.

„Dá sa to však vytušiť z iných informácií, ktoré sú na internete. Na základe informácií, ktoré sú zverejnené, jednoznačne tvrdíme, že ide o odmenu za úplne, ale úplne vymyslený súdny spor. Je to spor, ktorý sa ťahá od roku 2002, kedy FNM sa rozhodol privatizovať spoločnosť slovenské plavby a prístavy," povedal poslanec OĽaNO-NOVA Gábor Grendel .

Že sa odmena týka práve tohto sporu potvrdil vo svojom stanovisku aj MH Manažment. Ide o spor jeho predchodcu, teda Fondu národného majetku s firmou Pont Service, za ktorou stál bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis. Tá sa prihlásila do tendra, z ktorého ju vylúčili a tak sa odvolala

„Prehrali na krajskom súde, rovnako aj na najvyššom súde. Toto mohla byť bodka. Ale vtedajší generálny prokurátor Trnka a jeho námestník podali dovolanie na najvyšší súd a proces začal odznova. A firma opäť prehrala na krajskom súde a v decembri minulého roka aj na najvyššom súde," tvrdí opozičný zákonodarca.

Z rozsudku je podľa Grendela zjavné, že to bol spor, ktorý štát nemohol prehrať. Pont Service totiž zo súťaže vylúčili logicky, keďže nespĺňal podmienky. Firma si však nárokovala náhradu škody vo výške 64,5 milióna eur a advokátska kancelária, ktorá štátu tieto peniaze „zachránila", za to dostala 8-miliónovú odmenu.

„Ušlý zisk, ktorý si nárokovali, bol postavený úplne na vode, lebo boli vyradení úplne jednoznačne a logicky. A tá odmena stojí rovnako na vode. Štátu nehrozila žiadna škoda a tak žiadna podielová odmena nemá opodstatnenie," dodáva.

Hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano vysvetlil, že v tomto prípade ide o rovnaký typ zmluvy, ako mala advokátska kancelária pána Bžána a ministerstvo hospodárstva čaká na právnu analýzu, či je vôbec platná. „Za zmluvu nesie v plnej miere zodpovednosť bývalé vedenie spoločnosti MH Manažmentu, ktoré ju podpísalo v roku 2015," vyhlásil.

To minister odvolal kvôli odmene pre Radomíra Bžána. Manažérsku zodpovednosť tak aktuálne už nemá voči komu vyvodiť. „V týchto dňoch nastúpilo do spoločnosti nové vedenie, ktoré minister hospodárstva okamžite požiadal, aby preverilo s plnou vážnosťou a zodpovednosťou všetky zmluvy, vrátane tých, ktoré sa netýkajú právnych služieb," dodal Stano.

Reportér Martin Petro bol zvedavý aj na názor advokátov, ktorí štát zastupovali. Zľahla sa však po nich zem. Keďže sa mu ani po intenzívnom hľadaní nepodarilo na právnickú kanceláriu nájsť nijaký kontakt, vybral sa do ich sídla. Ani tam však nepochodil.

Vďaka štátnej odmene si firma celkom výrazne polepší. Minulý rok mala tržby necelých 900-tisíc, peniaze od štátu ich teraz minimálne zdeväťnásobia. Opozícia ministra vyzýva, aby peniaze od právnikov získal naspäť.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Odmena

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.