Hovorí sa, že verejné toalety sú liahňou ochorení. Je to naozaj tak strašné?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: shuterstock.com/HiCam

Lekárka si myslí opak.

O verejných toaletách koluje množstvo hororových historiek. Niektorí ľudia sa im vyhýbajú ako čert krížu, pretože asi žijú v predstave, že sa niečím nakazia, len keď sa pozrú tým smerom. Je to naozaj tak hrozné? Pre Daily Mail to objasnila lekárka Preethi Daniel.

Debatu o čistote verejných toaliet čerstvo rozdúchala epidémia žĺtačky typu A, ktorá vypukla v americkej Kalifornii a ktorú spájajú práve s platenými toaletami.

Medzi ľudmi napríklad koluje povera, že na záchodoch, kde sa strieda vysoký počet ľudí, sa dajú chytiť aj pohlavné choroby ako kvapavka, syfilis alebo chlamýdie.

Lekárka Preethi Danielová má na to iný názor. To, že na verejných toaletách chytíte akékoľvek ochorenie, je podľa nej veľmi nepravdepodobné. Napríklad v prípade pohlavných chorôb by k infikovaniu mohlo prísť iba vtedy, ak by baktérie čakali priamo na doske a do tela by sa dostali cez ranku napríklad na stehne alebo na zadku či pohlavnom orgáne.

Podľa britského Daily Mailu je však pravdepodobnejšie, že do vás udrie blesk, keď sa veziete na lietajúcom prasati, ako to, že sa takto nakazíte na verejných toaletách.

Ešte nižšia šanca je podľa doktorky Danielovej, že na záchodoch chytíte nádchu alebo iné podobné ochorenie. Prenášači totiž na studených, tvrdých povrchoch neprežijú.

Teoreticky síce môžete v kabínke chytiť aj salmonelózu, ale stále platí, že musíte prísť do kontaktu s veľkým objemom baktérií alebo vírusov, aby ste sa nakazili.

Pomoc je pritom jednoduchá. Stačí si pri odchode umyť ruky, so zvyškom si už poradí náš imunitný systém. Rovnako tak podľa lekárky na záchode nemôžete chytiť zápal močových ciest. Respektíve to ide, ale môžete si za to sami, svojím správaním sa. Napríklad tým, že sa rôzne krútite a za každú cenu sa snažíte vyhnúť kontaktu so záchodovou doskou. A tak túžite byť z tej špinavej kabínky vonku, že mechúr poriadne nevyprázdnite a utekáte preč. To všetko pravdepodobnosť zápalu močových ciest zvyšuje.

A na záver tri jednoduché rady, ako sa na verejných toaletách správať, aby ste zostali zdraví:

1. Vždy si po použití toalety dôkladne umyte ruky

  1. Noste so sebou balenie antibakteriálneho gélu pre väčšiu ochranu

3. Zakryte záchodovú dosku pred usadením sa toaletným papierom alebo použite antibakteriálne vreckovky

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.