Uhrík v Nitre nie je favoritom a Smer má dôvod na spokojnosť, ukazuje prieskum

Mária Čírová, Karolína Chomisteková, Dominika Cibulková.
Zdroj: TASR

Agentúra AKO pre televíznu stanicu TA3 pripravila prieskum pred voľbami do VÚC.

Agentúra AKO pre televíziu TA3 postupne zverejňuje výsledky  prieskumu na županov - zatiaľ v štyroch krajoch: v Nitre, Košiciach, Trenčíne a Trnave. Prieskumy ukazujú, že s najvyššou pravdepodobnosťou uspejú župani podporovaní stranou SMER-SD.

V piatok (20. októbra) uverejnili aj výsledky z ďalších štyroch krajov - Bratislavský, Banskobystrický, Prešovský a Žilinský. Od soboty totiž začne platiť dvojtýždňové moratórium pred voľbami do VÚC, ktoré sa uskutočnia 4. novembra.

Nitra Uhríka nefavorizuje

Výskum agentúry vyvracia obavy mnohých politikov, že v Nitre vyhrá nominant ĽSNS Milan Uhrík. Podľa preferencií by skončil štvrtý. V Nitre vedie Milan Belica (Smer, SNS, Most-Híd) so ziskom 38,9 % a za ním nasleduje nezávislý kandidát Peter Oremus (19,3 %). Tesne za ním potom nasleduje kandidát pravice Ján Greššo (17,9 %) a Milan Uhrík by získal (9,4 %). Päticu uzatvára kandidát SMK Iván Farkas s (8,8 %) hlasov.

V Trnave vedie Mikuš

Súčasný župan Tibor Mikuš si podľa prieskumu svoj post s najvyššou pravdepodobnosťou udrží, získal by 40,8 % hlasov, podporuje ho vládny Smer-SD i SNS. Za ním nasleduje opozičný kandidát Jozef Viskupič s (30,5 %) hlasov. Tretím v poradí je József Berényi (12,1 %) a po ňom nasleduje Konrád Rigó s (10,1 %) hlasov.

Košice na vlne Smeru

V Košiciach už nekandiduje doterajší župan Zdenko Trebuľa. Strana SMER-SD na miesto neho postavila Richarda Rašiho. Vo voľbách by mu podľa prieskumu odovzdalo svoj hlas až 44,3 % opýtaných. Za ním nasleduje pravicový kandidát Rastislav Trnka (27,2 %). Tretím je kotlebovec Štefan Sumánek (6,5 %) pred Karlom Patakym (4,6 %), Róbertom Bačinským z Mostu (3,3 %) a Jarmilou Tkáčovou zo SNS (3 %).

Baška je lídrom v Trenčíne

Kandidát SMERU-SD Jaroslav Baška by v Trenčianskom kraji mohol získať dokonca nadpolovičnú väčšinu, čo z neho robí jasného favorita. Za ním nasleduje Renáta Kaščáková podporovaná pravicou (15,5 %). Tretiu priečku obsadil nezávislý Štefan Škultéty, primátor Trenčianskych Teplíc (13,9 %). S veľkým odstupom nasleduje Petra Hajšelová zo Sme rodina (4,7 %).

Agentúra AKO vykonala prieskum pre spravodajskú televíziu TA3. Uskutočnil sa medzi 6. a 18. októbrom 2017. Pracovníci agentúry telefonicky oslovili v každom kraji po 1000 respondentov a následne z počtu rozhodnutých voličov vypočítali volebný model.

BRATISLAVA/AKO,TA3

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Agentúra

Dôležité udalosti