Škrt cez rozpočet pre daňových špekulantov. Pôjde Baštrnák za mreže?

kmo bitka_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Podnikateľ Ladislav Bašternák lieta v podvode pre kšefty s bytmi. Od štátu si vypýtal 2-miliónovú vratku DPH.

Škrt cez rozpočet pre daňových špekulantov. Ústavný súd rozhodol, že účinná ľútosť má svoje hranice. Nemala by sa vzťahovať na podvody s vratkami DPH. Kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák tak môže skončiť za mrežami. Výrok ústavného súdu by mohol totiž zásadne ovplyvniť aj ďalšie kauzy s DPH.

Podnikateľ Ladislav Bašternák lieta v podvode pre kšefty s bytmi. Od štátu si vypýtal 2-miliónovú vratku DPH. No keď mu na to prišli a obvinili ho, údajne pred vyšetrovateľom všetko oľutoval a prisľúbil, že peniaze vráti.

Bašternák využil takzvaný inštitút účinnej ľútosti, ktorým sa môže z trestu vykúpiť. Pre podobnú kauzu nedávno obvinili aj ďalšieho známeho podnikateľa Mariána Kočnera.

Tento spôsob, ako sa vyhnúť trestu, ale nemusí byť taký jednoznačný. Podľa nálezu Ústavného súdu, pri podvodoch s vratkami DPH oľutovať nestačí.

Upozornil na to advokát Daniel Lipšic, Senát ústavného súdu síce rozhodoval v inom staršom prípade, vo všeobecnosti ale skonštatoval, že účinná ľútosť sa podľa platného zákona dá použiť len vtedy, keď podnikateľ daň nezaplatí, nie keď si od štátu vypýta peniaze.

Viac v reportáži Reného Medzihradského:


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vratky

Dôležité udalosti