Kupujete si do PET fliaš víno alebo do nich opakovane dávate vodu? Robíte chybu

vlak2.jpg
Zdroj: Tanja Esser/shutterstock.com

Jednorazové PET fľaše by sa podľa hygienikov nemali druhýkrát používať.

Čo robíte s PET fľašami, z ktorých ste vypili minerálku alebo iný nápoj? Ak ju neznehodnotíte a nevyhodíte do žltej nádoby na plasty, ale použije opäť, robíte veľkú chybu. Podľa odborníkov si tým ohrozujete zdravie. Dôvodom je napríklad aj to, že PET fľaše sa pomerne zle čistia a sú rajom pre baktérie.

Minerálku z prírodného zdroja, vodu z vodovodu či napríklad sudové víno, by sme si mali radšej načapovať do sklenenej fľaše alebo PET fľaše určenej na opakované použitie.

„PET fľaše sú určené iba na jednorazové použitie a ich opakované použitie nie je prípustné. Na trhu je dostatok plastových fliaš vyrobených z rôznych typov plastov, ktoré sú vhodné na opakované použitie a na tento účel boli aj vyrobené a aj testované," vysvetlila pre tvnoviny.sk vedúca Národného referenčného laboratória pre materiály prichádzajúce do styku s potravinami ÚVZ Milada Syčová.


Pokračovala, že rozdiel je aj v testovaní jednorázových PET fliaš a fliaš určených na opakované používanie, pri ktorom sa testujú tri výluhy po sebe.

Nebezpečenstva sa však podľa Syčovej bezprostredne nemusíte báť. „Spotrebiteľ je však vystavený dlhodobo, počas celého života, nízkym koncentráciám látok migrujúcich z plastov, ktoré sa v tele môžu kumulovať," dodáva odborníčka.

Hygienici vypracovali aj pravidlá pre skladovanie plných PET fliaš s minerálkami. Dôležité je, aby neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu a obchodníci by ich mali skladovať v dobre vetraných skladoch. Viac informácií o PET fľašiach, ich testovaní a povinnostiach ich výrobcov nájdete na stránke ÚVZ.

BRATISLAVA/zg

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti